Már az egészen kicsi gyermekek életében is jelen van a félelem, az ismeretlentől való rettegés. Sötétség, rémálmok, hangos kutyák, kígyók, pókok… Széles a paletta. Hogyan kezelhetjük gyermekeink félelmeit?
Szerző: Zimmerer Anita pszichopedagógus
„Csak akkor félek a sötétségtől, ha véletlenül felébredek éjszaka! – mondja a 8 éves Lizi.- A bútorok olyan ijesztőek éjjel, mert azt hiszem, hogy valami lények.” Persze ami az egyik gyermeknek ijesztő, azt a másik talán észre sem veszi.
Ezen múlhat a biztonságérzet
A félelem belénk kódolt érzés, amely alapvetően abban segít, hogy megvédjen bennünket. Arra ösztönözhet minket, hogy veszélyes helyzetekben képesek legyünk megfelelően reagálni. Ha a baba sír, mert megijedt, az anyukája általában máris fut, hogy megnyugtassa – ezzel tesz arról, hogy a pici biztonságban érezhesse magát. Az már hosszabb tanulási folyamat a kisgyermek számára, hogy felismerje: amint információt szerez a félelmetesről, az sok esetben már nem is lesz olyan rémisztő. A legtöbb ijesztő dolog a gyermeki képzeletben létezik. Ez támad fel a sötétségben is: ha a fény kialszik, a fantázia trükközni kezd: „Valami van az ágy alatt! Az nem is a szekrény, hanem egy kísértet…”
Amikor nem szükséges legyőznünk a félelmet
Ha a félelemnek van értelme, akkor persze nem kell legyőzni! Ha valaki fél biciklizni a forgalmas autóúton, az rendben van, nem kell túltennie magát rajta, mert a veszély alapja valós. A legjobb ha az illető valóban nem ott kerekezik. Más esetben a félelem persze bénító erővé válhat, és ez a gyerekeknél is előfordulhat. Az a legrosszabb benne, amikor a kicsi nem tudja, mit tehetne. Tovább nehezítheti a félelmekkel való küzdelmét, hogy képzeletének, felfogóképességének fejlődésével, a világ iránti tudatosságának formálódásával egyre több jelenség válthat ki nála szorongást.
Ez azonban megint csak nem azt jelenti, hogy minden félelem kerülendő. Nem kell távol tartani a gyermeket például a mesék gonosz karaktereitől – hiszen ezek remek alkalmat adnak arra, hogy beszélgessünk a félelemmel kapcsolatos, aktuálisan felmerülő kérdésekről.
A pozitív megerősítések erejével
Az esti elalvás előtt hangozzék el: „Bátor vagy!” A pozitív megerősítés átkeretezi az agy számára a képeket: ha a gyermek elhiszi, hogy képes legyőzni a számára félelmetes dolgot, akkor az javarészt így is lesz! Tudatosítsuk benne azt is, hogy vigyázunk rá.
Ha komolyan vesszük azt, ami számára problémát jelent, ő is komolyan veszi majd megnyugtató szavainkat.
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!