Melyek a szülés beindulásának jelei? Honnan lehet tudni, hogy tényleg itt az idő és indulni kell? Milyen esetben kell haladéktalanul kórházba menni vagy mentőt hívni? Cikkünk abban (is) segít, hogy a kismamák nagyobb magabiztossággal léphessék át a szülőszoba küszöbét.
Szerző: Anyukaland
Az úgynevezett „fészekrakó ösztön” már jóval a szülésre kiírt időpont előtt kialakulhat a várandós anyában, amely magával hozza a babaszoba megtervezését, a babaruhák és egyéb holmik beszerzését. Ám az új jövevény érkezésére nemegyszer még jócskán kell várni. Milyen jelei lehetnek annak, hogy mindjárt itt lesz? És melyek azok a jelek, amelyekre kiváltképp oda kell figyelni?
Amikor még ráérünk
Az egyik jel, amely önmagában még nem ad okot a sietségre, a nyákdugó távozása. Ez napokkal, hetekkel a szülés előtt is megtörténhet. Ez a nyákos, kissé véres, kocsonyás anyag, melynek mennyisége eltérő lehet, valóban dugóként helyezkedik el a méhszájban és az a feladata, hogy védjen a felszálló fertőzésektől. Ha távozik, nem kell rögtön a kórházi csomagunkért nyúlnunk.
“Ez vajon a jósló fájás?”
A várandósság utolsó heteiben jósló fájások is jelentkezhetnek. Bár fájásoknak nevezzünk, ezek tulajdonképpen fájdalomérzet nélküli összehúzódások. Ilyenkor feszülgethet, keményedhet a has, fájdogálhat a derék, a keresztcsont tájéka.
Amennyiben fájdalomérzettel összefüggő összehúzódások és haskeményedések (vagyis fájások) alakulnak ki, akkor sem kell feltétlenül kórházba szaladni. Ha a fájások ritkák és rendszertelenek, és így a napi rutin elvégzése nem okoz gondot, illetve ha a fájások pihenésre, fekvésre elmúlnak, akkor ez normális jelenségnek tekinthető. Aki kényelmetlennek érzi a fekvést, vehet egy meleg vizes zuhanyt. A vizet nem a pocak egyik pontjára érdemes folyatni: körkörös mozdulatokat téve csillapítható a kellemetlen érzés. Amennyiben ez meghozta a kívánt ellazulást, javasolt még rápihenni és nyugodtan otthon lehet maradni.
Mikor kell kórházba indulni?
Magzatvízszivárgás vagy bőséges magzatvízfolyás esetén megrepedt a magzatburok. Ilyenkor akár pukkanásszerű hang is hallható. A magzatvíz színe normális esetben színtelen, fehéres vagy halványsárga lehet. Mennyisége attól függ, hogyan helyezkedik el a baba.
A burokrepedés megelőzően vagy azután már rendszeres vagy rendszereződő fájások is lehetségesek. Ezeket hasmenés kísérheti. Rendszeres fájások alatt azt értjük, hogy azonos időközönként, kezdetben 20, 10, később 5, majd 2-3 percenként 30-40 másodpercig tartó összehúzódásokra kerül sor. Fontos figyelni, hogy ezek milyen gyakran és mennyi ideig érezhetők, amit fel is lehet írni egy papírra, vagy beírni egy erre alkalmas mobilalkalmazásba.
Ha 5 percenként jelentkeznek a fájások, elérkezett az indulás ideje! Amennyiben messzebb van a kórház, már a 10 perces fájásoknál érdemes felkerekedni.
Ilyenkor nincs idő várni
Azonnal indulni kell, ha bármilyen rendellenesség észlelhető, de akkor is, ha a kismama nyugtalan és nem érzi magát biztonságban otthon!
A leggyakoribb rendellenességek:
- nagy mennyiségű, élénkpiros friss vérzés,
- előesett a köldökzsinór,
- szikralátás, hányinger és/vagy gyomortáji fájdalom és hányás,
- céklalé színű vagy sűrű sötétzöld, borsópürészerű magzatvíz,
- a magzat mozgása jó ideje nem érezhető,
- olyan előrehaladott vagy gyors a vajúdás, ami székelési ingert vált ki.
Ilyen esetekben a kórházba jutás leggyorsabb és legegyszerűbb módját kell választani (mentő, férj, családtag, taxi). Persze ilyesmire ne kelljen sort keríteni, de fontos, hogy az anya és segítői tisztában legyenek mindennel, amivel szükséges, és amennyire csak lehetséges, felkészülten töltsék a várandósság utolsó heteit is.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!