Nem csak a meleg napfény jóleső simogatása miatt szeretünk sütkérezni! Bőrünkben az UV-B sugárzás hatására kialakuló D-vitamin nélkülözhetetlen a szervezet egészséges működéséhez.
Abban azonban nem uralkodik egyetértés, hogy mennyi az egészséges napozás, és mennyi az, ami már elősegíti a bőrrák kialakulását. Annyi bizonyos, hogy a fejlett országok egyik legsúlyosabb egészségügyi problémájává nőtte ki magát a D-vitamin hiány, melynek hatása számos szervrendszert és életműködést érint nagyon kedvezőtlenül. Ez a jelenség összefügghet azzal, hogy az elmúlt évtizedekben egyre-másra csak a napozás kártékonyságát, rákkeltő hatását hangsúlyozták, és széles körben elterjedtek azok a napvédő készítmények, amelyek gyakorlatilag lehetetlenné tették a napfény D-vitamin képző hatásának érvényesülését. Pedig a naptejek használata csak bizonyos bőrrák típusok esetén lehet előnyös, ráadásul az, ha a szervezet krónikus D-vitamin hiánnyal küzd, kimondottan elősegíti a bőrrák kialakulását.
Keresd az arany középutat!
Nyilvánvalóan rossz ötlet, ha a lakásból, munkahelyről kiszabadulva, napfénynel addig alig érintkező bőrödet órákig sütteted a tűző nappal. A fokozatosság viszont segít abban, hogy a bőröd felkészülhessen a túl sok napozás elleni védelemre, vagyis lebarnuljon. Még így is óvatosnak kell lenned, különösen kisgyermekek esetében, akinek még nagyon érzékeny a bőre! Az érvényes szakmai ajánlás és a jelenlegi tudományos ismeretek szerint nem kell sokat napozni ahhoz, hogy a D-vitamin ellátottság megfelelő legyen: a sugárzás erősségétől függően elég napi 10-30 perc sütkérezés úgy, ha a nap a testfelület 15-40 százalékát éri. Ez azt jelenti, hogy legalább az arc, a karok, a váll, és a lábszárak szabadon vannak. Kisbabáknál egyes források szerint már heti fél óra (ez persze több részletben is megvalósulhat), egy szál pelenkában töltött napozás is elég lehet. Ez az időtartam azonban napvédelem nélkül értendő, s csak a fennmaradó időben használj naptejet, ha szükséges. A mértékletes, rendszeres, fokozatosan felépített napozásról várandósan és a szoptatás idején sem kell lemondani, sőt, ilyenkor különösen fontos a megfelelő D-vitamin képződés miatt.
Természetes napvédők
Várandósság idején és kicsiknél használj természetes alapanyagokból összeállított, ásványi eredetű fényszűrővel készült, parabén- és tartósítószer-mentes naptejet azokban az időszakokban, amikor már szükség van napvédelemre. Nagyon jó megoldás az is, ha természetes, napvédő hatású zsiradékot kenünk vékony rétegben a baba bőrére, ezek ugyanis amellett, hogy védenek valamelyest, engedik érvényesülni a napfény pozitív hatását is. Ilyen az extraszűz kókuszolaj, kakaóvaj, sheavaj, valamint az ezek keverékéből álló kencék. Az alapanyagokat bioboltokból szerezheted be, például itt. Mielőtt összekevered a hozzávalókat, olvaszd fel külön, kíméletesen, például melegvíz fürdőben a hozzávalókat, majd azután keverd össze. Jobbnál jobb recepteket, és sok fontos alapinformációt találhatsz a házi kencekészítéshez itt.
És végül: ne feledkezz el aról sem, hogy a legjobb napvédő egy könnyű ingecske, szellős kalap vagy kendő, vékony nadrág vagy szoknya. Így elég a napnak még felöltözve is hatványozottan kitett testrészeket bekenni, például az orrot, orcát, fülcimpát.