Az átfordulásokat követő első igazi helyváltoztató mozgás a babáknál a kúszás. Mikor jön el az ideje? Milyen esetben van szükség arra, hogy szakemberhez forduljunk? Kérdéseinkre Kovács Andrea, a Mackórendelő vezető gyógytornásza válaszolt.
Szerző: Podonyi Hedvig
Mikor kezdik a babák a kúszást?
6 hónapos korra általában már megtörténik az összes átfordulás, és körülbelül 6-8 hónapos kor között tanulnak kúszni a kicsik. Ha a gyermek 8 hónapos korára nem tud kúszni, valószínűleg ki fogja hagyni ezt a fázist és elkezdi feltolni magát négykézlábra. Érdemes elkapni ezt a pillanatot és közbelépni, hogy még ne tegye, tanítsuk előbb egy kicsit kúszni.
Mi történik, ha ez kimarad?
Nem lesz olyan harmonikus a gyermek mozgása, a keresztezett mozgások nehezebben alakulhatnak nála.
A kúszás akkor is kimaradhat, ha hipotón a baba, gyenge az izomtónusa, nincs elég ereje. Bár reflexből megpróbálkozhat vele, de hamar rájön, hogy ez nagyon nehéz, ezért nem fogja csinálni. Szintén hátráltató tényező lehet, ha nagy súlyú a baba.
Hogyan lehet segíteni ilyen esetekben?
Mindenkinél egy kicsit másképp, egyénre szabottan. Sokat segíthetnek a nagy labdával, pléddel végzett és a szenzoros feladatok, az átlós mozgások.
Mindezt a szülő is gyakoroltathatja otthon. Általában elmondható, hogy a gyermeknek sikerélményre van szüksége, utána már kedvet kap az adott mozgáshoz. A nagy súlyú babák kúszását vasalódeszkával is szoktuk segíteni, enyhe lejtést biztosítva – ha egyszer ráéreznek és pozitív tapasztalatot szereznek, csinálni fogják. Szintén speciális eset, amikor a baba hátrafelé haladva vagy féloldalasan kúszik – ezt is lehet, és fontos is korrigálni.
Mi az ok és mi a megoldás?
Sok gyerek, akinek nehezére esik előre kúszni, kifeszíti a karját és így tolja magát, ezáltal hátrafelé halad. És egyre mérgesebb lesz, mert távolodik a kiszemelt tárgytól, ahelyett, hogy közeledne felé.
Nem gond, ha mondjuk, az első héten egy-két aszimmetrikus mozgást látunk a babánál, de ha elkezd rendszeresen több métert így megtenni, javasolt mielőbb közbeavatkozni, hogy ne rögzüljön ez a mozgásmód, ami később a mászásban, az ülésben és más téren is eltéréshez vezetne. Javasolt felkeresni egy gyógytornászt!
Mivel segítheti még gyermekét a szülő?
Hagyjon neki elég mozgáslehetőséget. A baba a talajon kússzon, parkettán vagy akár játszószőnyegen, de ne puha felületen. Nehezen kúszó gyerekre ne kerüljön gumírozott matricás póló, rugdalózó, mert az tapad a szőnyeghez, a padlóhoz – legyen a ruha hasi része jól csúszó. Ha a szülő úgy látja, hogy nem igazán megy a kúszás, óvatosan behajlíthatja a baba lábát és tenyerével megtámaszthatja a talpacskáját, hogy könnyebben előretolhassa magát. Motiválhatja azzal is, ha a kedvenc játékait mutatva magához hívja őt. Amennyiben az indulás többszöri próbálkozás után sem akar sikerülni, ismét csak gyógytornász közreműködésére lehet szükség.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.