Hogy a kilenc hónapnyi, örömteli várakozás biztonságban és nyugalomban telhessen, fontos időről időre ellenőrizni, minden rendben van-e a kismamával és a babával. Szülész- nőgyógyász szakértőnket, dr. Joó József Gábort a várandósság alatti a vizsgálatokról kérdeztük.
Szakértő: dr. Joó József Gábor szülész-nőgyógyász, klinikai genetikus szakorvos
Betekintés a magzat birodalmába- ultrahang vizsgálatok a várandósság idején
Az ultrahang vizsgálat lehetővé teszi, hogy már a születése előtt megcsodálhassuk kisbabánkat. Ha kérünk egy kis képet vagy rövid videót a vizsgálatról, másoknak is eldicsekedhetünk csemeténk bájos arcvonásaival, formás talpacskáival.
Öt alkalommal végzünk utrahangvizsgálatot a várandósság során. Az elsőre, amit nulladik ultrahangnak szoktunk nevezni, a 6. hét körül kerül sor. Ennek célja a méhen belüli terhesség tényének megállapítása – magyarázza dr. Joó József Gábor szülész-nőgyógyász, klinikai genetikus szakorvos – A következő ultrahang vizsgálat már tulajdonképpen egy genetikai szűrés. Ez a 12.-13. héten történik. Ekkor kerül sor a nyaki redő mérésére, ami a Down-szindróma szűrésének egyik fontos része.
A 18.-20. hét között következik az az ultrahang vizsgálat, amelyet a köznyelv genetikai ultrahangként emleget. A megnevezés oka, hogy ilyenkor már felismerhetők azok a fejlődési rendellenességek, amelyek anatómiai eltérésekben is megmutatkoznak. A 28-32. hét közötti ultrahang vizsgálaton a magzat növekedésére vagyunk kíváncsiak, a 36.-37. héten pedig a magzat elhelyezkedésére és a szüléskor várható méreteire.
A legszebb ritmus kihangosítva – a CTG vizsgálat
Bár Doppler készülékkel már a 15. héttől meg lehet hallgatni a kisbaba szívhangját, a CTG vizsgálatok alkalmával hosszú percekig van erre lehetőségünk. Ez a műszer nemcsak a kisbaba szívhangját, hanem a méh tevékenységét is figyeli. Izgalmas látvány, hogyan változik az összehúzódások görbéje a baba fészkelődésével, mocorgásával egyidejűleg. A szakemberek számára ez a vizsgálat az egyik legfontosabb információforrás a magzat állapotáról.
Az embernek két szerve jelzi, ha oxigénhiány lép föl: a szív és az agy.
A 35. héttől hetente érdemes végezni, a 40. héttől kezdve a méhlepény öregedése miatt már két-három naponta szükséges. A CTG eredmény bizonyos esetekben kórházi felvételt, és naponkénti kontrollt indokolhat, ha pedig fenyegető oxigén hiány gyanúja merül fel a görbe alapján, császármetszést végeznek – mutat rá a szakember a CTG vizsgálat legfontosabb funkcióira.
Kellemetlenek, de hasznosak – és kötelezők
A vérvételek és vizelet vizsgálatok esetében sajnos nincs olyan vonzerő, mint az ultrahangnál vagy a CTG-nél.
A vér- és a vizeletvizsgálatok a várandós nő általános egészségügyi állapotáról, szervezete egészéről adnak képet. A várandósság fokozott igénybevételt jelentő komoly feladat, fontos rendszerként is átlátnunk az egészet. A vérképből kiderülhetnek olyan részletek, amik miatt speciális gondozásra lehet szükség, vagy a szülés módjáról való döntéshozatalba is beleszólhatnak – világít rá a vérvizsgálatok jelentőségére a szülészorvos – A vizeletvizsgálatok pedig a cukorbetegséget, és a terhességi toxémiát hivatottak kimutatni. A vérvizsgálatok közül külön kitérnék a cukorterheléses vizsgálatra, ami a 24-28. héten történik. Az anyák egyre idősebb korban vállalkoznak a terhességre, az életkor előrehaladtával pedig egyre nagyobb a terhességi cukorbetegség kockázata. Fontos időben észrevenni, mert felismerve és kordában tartva csökkenthető a lehetséges szövődmények valószínűsége.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról