Az esetek 80-90%-ában előfordul, hogy az ikrek beszédfejlődésében késés észlelhető a nem ikrekhez képest, de nem kell aggódni, ez teljesen természetes jelenség.
Szerző: Kató Iringó
Tőmondatok
Az ikrek általában még 3-4 éves korukban is rövidebb mondatokat használnak, kevésbé gördülékenyen kommunikálnak, nehezebben fejezik ki magukat és kevésbé artikulálnak, mint nem iker társaik.
Mi a késés oka?
Ennek hátterében általában 3 szociális tényező áll. Az ikres szülők – érthető módon – sokkal elfoglaltabbak, idő hiányában pedig sietősebben és tömörebben kommunikálnak gyermekeikkel, ráadásul az esetek legnagyobb részében egyszerre beszélnek az ikrekhez, nem pedig külön-külön. Az ikreknek sokszor meg kell küzdeniük a felnőttek figyelméért, ezért szeretnek közbeszólni, amivel félbeszakítják, töredezetté teszik a kommunikációt.
Ennek oka, hogy speciális nyelvtanulási környezetben cseperednek, hiszen azzal beszélgetnek a legtöbbet, akinek a nyelvi fejlődése hasonló szinten van, mint az övék.
Az ikrek kapcsolata gyakran különleges
- Igen szoros, szimbiotikus kapcsolatban, egységet alkotva nőnek fel.
- Sokkal több időt töltenek egymással, mint mással, és sokszor nem különösebben tartanak igényt mások társaságára.
- Gondolataikat elsősorban egymással osztják meg, a világ felfedezésében többnyire egymásra támaszkodnak.
- Ismerik egymás minden rezdülését, gyakori, hogy pusztán a hanglejtésből és a testbeszédből kiindulva is megértik egymás üzenetét.
Az ikrek titkos nyelve
Az ikerpárok 40%-ánál figyelhető meg titkos nyelv, vagyis egyéni kommunikációs forma használata.
Ez a sajátos interakciós stílus páronként egyedi, viszont nem beszélhetünk az anyanyelvtől gyökeresen eltérő nyelvről. A titkos nyelv fennmaradása kb. 3-4 éves korig normálisnak tekinthető.
Mi jellemzi az ikernyelvet?
- Közös megegyezésen alapuló jelek használata.
- Erősen egyszerűsített nyelvtan, sokszor abnormális intonáció és ritmus.
- Kevés szó és kapcsolóelem.
- Informatív hangjelzések.
- Megosztott válaszadás: az ikrek közösen felelnek valamire, nem ritkán egymás szavait, mondatait befejezve.
Tippek ikres szülőknek
Az első és legfontosabb tanács, hogy a szülők tekintsék önálló individuumnak a gyerekeket, ez segíti a beszédfejlődésüket is. Beszéljenek velük külön-külön is minél többet. Erre tudatosan meg kell teremteni az alkalmakat a hétköznapokban is; kiváló lehetőséget adhat erre például az esti fürdetés. Törekedjenek arra, hogy ugyancsak egyénre szóló legyen a kérés, a dicséret, a jutalmazás, figyeljenek oda az egyértelmű szemkontaktusra, és ne hagyják, hogy az egyik iker „szóvivője” legyen a másiknak.
Természetes, hogy a lassúbb beszédfejlődés aggodalmat okozhat a szülőkben, de jó tudni, hogy az esetek nagy részében az ikrek később behozzák a kortársaikhoz viszonyított lemaradásukat, ha pedig esetleg nem, akkor szakértő segítségét lehet kérni.
Megkésett beszédfejlődés – mi lehet a megoldás?
A gyermekek rendszerint 1 éves kor körül kezdenek egyszavas, egyszerű mondatokban beszélni. 15-21 hónapos koruk körül már 3-4 szavas mondatokban is képesek kifejezni magukat, és 2-2,5 éves koruktól használnak bővített mondatokat. (Mindezek üteme egyénileg eltérő lehet!) A kicsik beszédfejlődését nagyban elősegítheti, ha kezdettől sokat beszélgetünk velük, odafigyelve rájuk – és nem csak játék közben –, ha közösen énekelünk, mondókázunk, mesélünk.
Amikor érdemes szakemberhez fordulni
Amennyiben a beszédfejlődés jelentősen eltér a megszokottól, ajánlott szakemberhez fordulni az esetleges fizikai akadályok (pl. hallászavar, idegrendszeri probléma) felderítése érdekében. Az esetek többségében azonban nem erről van szó, a beszédkészség pedig kiválóan fejleszthető játékos foglalkozásokon, erre specializálódott (logopédus, fejlesztőpedagógus) szakértő segítségével.
Minden információ egy helyen az ikrekről!
IKREK különszámunk megvásárolható webshopunkban!