Egy kisbabánál természetesnek érezzük, hogy sokat van a karunkban, gyakran megöleljük, ám ahogy nőnek a csemeték egyre kevesebb testi kontaktus jut nekik. Holott az ölelés nagyobb gyermekek esetében is rendkívül fontos!
Szerző: HelloBaby magazin
Az ölelésnek számos pozitív hatása van, ami a gyerekekre nézve fokozottan igaz. Szerencsére ma már nemigen gondolják azt a szülők, hogy a sokat ölben lévő csecsemőt elkényeztetnék, vagy netán, azt hogy sírni kell hagyni egy babát – akkor erősödik a tüdeje.
Segíti a fejlődést!
Egy babát, gyermeket ölelni számára megnyugvást, sőt fájdalomcsillapítást is hoz. A kisgyerekek számára a bőrrel való fizikai érintkezés olyan fontos stimuláció, mely az azonnali enyhülés mellett hozzájárul az agy és az egész test fejlődéséhez. A gyerekek ölelgetése, szeretgetése a szociális-érzelmi kapcsolatokért felelős agyi területek fejlődésére is kedvezően hat. Az ölelés továbbá oxitocint termel, ami felelős bizonyos növekedési hormonok kialakulásáért is, támogatva a gyermeki fejlődést, valamint hozzásegíti a kicsiket a konfliktusos helyzetek pozitív kezeléséhez.
Sőt, mindez még a felnőtt kori jóllétünkre is hatással van: a gyakran ölelgetett babák felnőve is kevésbé szorongóak, jobban tűrik a stresszt! (Notre-Dame Egyetem pszichológus kutatóinak 600 fős vizsgálata alapján.)
Neked is jó!
Az szülőkre nézve is fontos pozitív hatásokat tudhatunk be az ölelésnek: erősíti a kötődést, így javítja a szülő-gyermek kapcsolatot, csökkenti a szülés utáni depresszió kialakulásának esélyét, valamint elégedettebbé, boldogabbá teszi az anyát és az apát hiszen általa csökken a kortizolszint (mely összefüggésben van a stressz-szinttel) és nő az oxitocin (más néven boldogság- , vagy szerelemhormon) mennyisége.
Az ölelés fontosságát számos tudományág bizonyította már, végül, de nem utolsó sorban: erősíti az immunrendszer működését is.
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!