Egyelőre nem tudni pontosan, mi váltja ki a szülés megindulását. Ám azt már a régi bábák is tudták, hogy bizonyos eljárásokkal siettetni lehet a babát.
Szakértő: Vass Gabriella szülésznő, bába
Ha a terminus végéhez érve nem szeretnéd, hogy mesterséges úton indítsák be a szülést, vajon mi segíthet természetes úton? Málnalevél tea, vagy homeopátia, esetleg a szex?
A természetes szülésindulás jelei
• nyákdugó távozása
• enyhe vérzés
• egyre sűrűbbé és erősebbé váló rendszeres méhösszehúzódások, amelyek pihenés, lazítás ellenére sem múlnak
• burokrepedés, magzatvízcsorgás
• erőteljes derékfájás
Terminustúllépés vagy túlhordás?
A túlhordás veszélyes lehet a babára nézve, ezért bizonyos esetekben a legjobb döntés a szülés megindítása. Az ám, de mit is nevezünk túlhordásnak? Bizonyos szülészeteken már a terminus napján indítják a szülést, van, ahol a terminus idején csak befektetik az anyát, és megfigyelik, és van, ahol csak be kell járni ellenőrző vizsgálatokra, de amíg a baba jól van, nem indítanak.
Mi nők nagyon sokfélék vagyunk.
Akinek a szokásosnál hosszabb a ciklusa, annak másként kellene számolnia a terminus napját is.
Nincs jól a baba?
Ha a baba bajban van fontos, hogy minél előbb világra jöjjön; például ha már nem gyarapszik megfelelően az anyaméhben. Az is előfordulhat, hogy csökken a súlya, ha a méhlepény nem tudja elég tápanyaggal ellátni a magzatot. Ilyenkor jobbak az esélyei az egészséges fejlődésre idekint, még akkor is, ha nem töltötte be a 37. hetet. Ha idő előtt megreped a magzatburok, vagyis akkor, amikor még nincsenek méhösszehúzódások, nő a fertőzés esélye.
A fertőzés lehetőségét azzal csökkentheti az orvos, ha nem végez hüvelyi vizsgálatot. Ám, ha bármi fertőzésre utal (az anya lázas, a magzatvíz bűzös), akkor haladéktalanul meg kell indítani a szülést. Ma általános gyakorlat, hogy elfolyt víz esetén a burokrepedéshez képest 6-24 órán belül megindítják a szülést, akkor is, ha nincs fertőzésre utaló jel. Az, hogy 6 vagy 24 óra a türelmi idő, kórháza válogatja.
Ha az anya nem bírja
Ha az anyának akut problémája alakul ki, például terhességi magasvérnyomás-betegség, akkor az orvos inkább a császármetszést választja a szülés indítása helyett. Ám bizonyos krónikus betegségek, cukorbetegség, vesebetegség, vagy más ok esetén előfordulhat, hogy az orvos arra a döntésre jut, hogy amint lehet, szülessen meg a baba. Az újszülöttnek természetesen érdeke, hogy a várandósság teljes hosszát odabent töltse, tehát a 39. hét előtt lehetőleg ne történjen császármetszés, ha nincs rá nyomós ok. A kérdést tehát mindkét szempontból jól körül kell járni.
Ajánljuk kiadványunkat:
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!