Kutatások szerint a rendszeres kerékpározás befolyásolhatja, sőt esetenként veszélybe is hozhatja a férfiak nemzőképességét. Számos tudós vizsgálja e sportág termékenységre gyakorolt hatását – lássuk, ez hogyan zajlik
Hogyan vizsgálódnak?
A legtöbb sporttevékenység valószínűsíthetően nem befolyásolja a férfiak fertilitását, csak bizonyos sportágak, illetve az edzések intenzitása. A versenyszerűen sportoló atléták nagy kockázatot vállalnak termékenységüket illetően, ez nem újdonság. A Fertility and Sterility című lapban közzétett tanulmány a spermiumok minősége és a testedzés közti kapcsolatot az átlagemberek körében vizsgálta, melynek során több mint 2200 férfit vontak be közreműködőnek. A vizsgálati alanyok spermamintát adtak le, és általános egészségi állapotukkal, fizikai tevékenységeikkel kapcsolatosan feltett kérdéseket válaszoltak meg. A tanulmány írói külön ügyeltek arra, hogy ki tudják iktatni azokat a befolyásoló tényezőket, melyek a hímivarsejtek egészségét a testedzéstől függetlenül befolyásolhatják. Ilyen lehet például a multi-vitaminok bevitele, a testsúly, a vérnyomás állapota vagy például – egyebek mellett- az alsónadrág megválasztása is.
Következtetések
Ami kifejezetten a testedzést illeti, a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a rendszeresen –akár intenzíven – sportoló férfiaknak általában nem merül fel több problémájuk a nemzőképességükkel kapcsolatosan, mint a nem sportoló társaiknak. Mindemellett, amikor a kutatócsoport a különböző sportágakat egyenként vizsgálta, feltűnt, hogy azok a férfiak, akik hetente minimum öt órát kerékpároznak, kétszer nagyobb valószínűséggel néznek szembe a spermiumok minőségének, mennyiségének és mozgékonyságának problémáival. A vizsgálat eredménye azt mutatta, hogy a nem sportoló férfiaknál 23 %-nak volt gondja az alacsonyabb spermiumszám miatt, viszont a heti minimum 5 órát kerékpározók között több, mint 31%-ot mutatott ez az arány. Mindemellett, a gyakran tekerő férfiak 40%-ánál minőségi gondok is jelentkeztek: kevesebb volt a mozgékony, egészséges hímivarsejtek száma.
Nincs igazi veszély
Szakemberek szerint elképzelhető, hogy a heréket érő sérülés vagy hőmérséklet emelkedés megmagyarázza a kerékpározás és a spermium egészségi állapota közti lehetséges összefüggést. Mindenesetre, e mechanizmusok vizsgálatához további kutatásokra van szükség. Elhamarkodott dolog lenne azt állítani, hogy a rendszeres kerékpározás egyértelműen negatívan befolyásolja a termékenyítő képességet, a spermiumok állapotát. Ezért további vizsgálatokat kell végezni, és amennyiben megismétlődik az előző eredmény, már kizárható a véletlen fogalma. Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen a rendszeres kerékpározás okozta termékenységi probléma nagy valószínűséggel a hagyományos kerékpárnyereg használatában rejlik. Ez a probléma viszont kiküszöbölhető a férfiak anatómiai felépítését és biológiai igényeit figyelembe vevő újfajta kerékpárnyergekkel, melyekkel a termékenységre gyakorolt veszély minimálisra csökkenthető.