Fogamzóképes korunk során többször szembesülünk ilyen-olyan problémákkal menstruációnk, női szerveink kapcsán. Olykor múló gondról van szó, máskor szakember segítségére van szükségünk.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra, szakértő: dr. Tömösváry Zoltán szülész-nőgyógyász szakorvos
Az egyik lehetséges probléma: a mióma. De valójában mekkora problémát jelent ez, és miért? Pontosan mit nevezünk miómának?
A mióma a méhtest izomrétegéből kiinduló jóindulatú daganat: a méhfal középső rétegében elhelyezkedő sejtek kóros burjánzása okozza.
Méretétől és elhelyezkedésétől függően okozhat panaszokat, de akár tünetmentes is lehet. A kisméretű miómák 1-2 centiméteresek, ha csak nem a méh üregében vannak, általában nem okoznak gondot. A közepesek 3-4 centiméterestől 6-8 centiméteresig terjedő méretűek, a 8-10 centiméter felettiek már nagynak számítanak.
Milyen problémák esetén kell ilyen elváltozásra gyanakodnunk?
Elhelyezkedés szerint léteznek méhüreg felé növekedő miómák, melyek általában vérzéses panaszt okoznak, illetve – mivel ott találhatók, ahol a megtermékenyített petesejt beágyazódna – meddőséget okozhat, vagy akár vetélést, koraszülést is.
A nagyobb méretű mióma nyomhatja a húgyhólyagot, végbelet, a láb felé haladó idegeket is. A harmadik típus a méhből kifelé, a hasüreg felé növekvő mióma, ami egészen nagy méreteket is ölthet, hiszen sok helye van. Egy extrém példa: nőgyógyászati műtét során vettünk már ki 8 kg-os miómát is. Persze ez egy elhanyagolt eset volt.
Meg kell-e ijednünk, ha miómát találnak nálunk?
Nem, semmiképpen sem kell megijedni.
Amennyiben gyorsan növekszik, felmerülhet a szarkóma, a rosszindulatú daganat gyanúja is, de ez nagyon ritka: 10 000 miómás elváltozásra jut egyetlenegy.
Megúszhatja-e a műtétet, akinél miómát diagnosztizáltak?
Igen, sőt: van olyan eset, amit kezelni sem kell. Máskor a gyógyszeres terápia is elegendő, illetve van rá lehetőség, hogy katéteres technikával elzárják a miómát ellátó ereket, így a mióma nem kap tápanyagot és elsorvad. Ha műtéti megoldásra van szükség, a mióma elhelyezkedésétől függően eltávolítása lehetséges a hüvelyen keresztül méhtükrözéssel, vagy ha a hasüreg felé nő, laparoszkópiás műtéttel, illetve ha a mérete miatt ezekkel nem megoldható, akár nyitott hasi operációval.
Akkor tehát nem kell rögtön a méheltávolításra gondolnunk a miómakezelés kapcsán.
Egyáltalán nem!
Ebben az esetben is csak méhtestet távolítjuk el, a petefészkek megmaradhatnak, és esetenként a méhnyak is. Menstruáció és terhesség ilyenkor többé nem lesz, viszont a a petefészkek révén a hormontermelés változatlan marad, nem következik be tehát korai menopauza.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.