Újra és újra hallhatunk arról, hogy milyen sokrétű szerepe van szervezetünkben a D-vitamin, milyen fontos számos szervrendszerünk egészséges működése szempontjából, és hogy éppen ezért mennyire fontos a napi D-vitamin-szükséglet biztosítása. Erre természetesen várandós anyaként is fontos ügyelni!
Szerző: Dr. Halász Dóra szakgyógyszerész, Shedo
Mi is az a D-vitamin és milyen szerepet tölt be az emberi szervezetben? A természetben kétféle módon fordul elő: D2 formájában (növényekben) és D3 formájában (állatokban és emberben). A bőrünkben egy előanyagból az UVB-sugárzás hatására keletkezik. Legfontosabb élettani hatása a kálcium és foszfor felszívódásának és hasznosulásának fokozása.
Vizsgálatok alapján felső légúti fertőzések könnyebben gyógyulnak és enyhébb tünetekkel járnak, húgyúti fertőzések is ritkábban jelentkeznek D-vitamin-pótlás esetén. Befolyásolhatja a termékenységet és a magzati egészséget is, ezért kiemelt jelentőségű a kismamák megnövekedett D-vitamin-szükségletének biztosítása.
Miért van szükség D- vitamin-pótlásra?
Ez azonban ritkán fordul elő, hiszen az erős és káros UV-sugárzás miatt a 11-15 óra közötti időszakban lehetőség szerint keveset tartózkodunk a szabadban és magas faktorszámú naptejjel védjük bőrünket a sugárzástól.
Mikor és mennyi D-vitamint szedjünk?
Az orvosi felügyelet nélkül, hosszú távon is szedhető biztonságos adagok a következők (NE=nemzetközi egység).
- Csecsemők: 400-1000 NE.
- 1–6 évesek: 600-1000 NE.
- 6 év felett: 600-1000 NE.
- Serdülők: 800-1000 NE.
- Felnőttek: 1500-2000 NE.
- Várandósok: 1500-2000 NE.
Ezeket az adagokat októbertől márciusig érdemes szedni, nyáron viszont attól függően, hogy mennyi időt és milyen körülmények között töltünk a napon, csökkenthető a bevitt mennyiség.
Csecsemőknek (2 hetes kortól) és kisgyerekeknek ehhez a leggyakrabban olajos csepp adását szoktuk javasolni. Belekeverhetjük valamilyen ételbe, italba, de fontos gondoskodni arról, hogy ilyen esetben a teljes mennyiség elfogyjon. Adhatjuk nyelvre cseppentve is, ha nem okoz ott égő érzést, ha a szülő biztonsággal tudja a megadott cseppszámot becsepegtetni és ha a gyermek biztosan lenyeli a teljes adagot. Tápszerrel táplált csecsemők esetén az adagolásnál a tápszer D-vitamin-tartalmát is figyelembe kell venni.
Az sem mindegy, milyen minőségű és összetételű készítményt vásárlunk! Törekedjünk arra, hogy magas minőségű, megbízható helyről származó készítményt fogyasszon az egész család! Ha kérdésünk merül fel ezzel kapcsolatban, forduljunk szakemberhez! A gyógyszertári szakszemélyzet is készséggel ad tanácsot bármelyik patikában.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről és a szülésről