A gyerekkori szorongást sosem szabad elbagatellizálni, feloldására ráadásul számos lehetőség mutatkozik. A mese szorongásoldó hatásairól beszélgettünk.
Szakértő: Tamás-Lipták Zita gyermekpszichológus, szerző: Szabó Hajnalka újságíró
Melyek a leggyakoribb gyerekkori szorongások?
Vannak szorongások, melyek a normál fejlődés részét képezik. Ilyen a 8 hónapos kor körül jelentkező szeparációs szorongás, óvodáskorban pedig gyakoriak a különböző fóbiák, a szörnyektől, sötéttől, elalvástól való félelmek.
Mire figyeljünk?
A szorongás gyakran testi tünetekben nyilvánul meg: körömrágás, bepisilés, székletvisszatartás, fejfájás, hasfájás stb. Fontos jelzés, ha a gyerek viselkedése hirtelen megváltozik, ha érzékenyebbé vagy agresszívebbé válik. Ennek a hátterében gyakran valamilyen változás áll: testvérszületés, költözés, óvodaváltás, haláleset vagy a szülők válása.
Előfordulhat, hogy a gyerek átélt egy érzelmileg megterhelő élményt, amit nem tud feldolgozni.
Nem ritka, hogy a tünetek hátterében a szülők konfliktusa, illetve túl merev vagy épp túl engedékeny nevelési attitűdje húzódik meg. Előfordulhat továbbá, hogy a szülő stresszhelyzetre adott ijedt reakciója vagy túlzott aggódása váltja ki a gyermek szorongását.
Hogyan oldhatók fel ezek a feszültségek?
A szeretetteljes, elfogadó, megértő szülői odafordulás biztonságot nyújt a gyermeknek. Ne ijedjünk meg a gyerek félelmeitől, de ne is bagatellizáljuk azokat!
A felszabadult, nagy energiákat mozgósító játékok, a „koszolós”, pacsmagolós tevékenységek sokat segíthetnek, ahogyan a relaxációs és a légzőgyakorlatok is.
Mi lehet a mese szerepe a szorongásoldásban?
A meséket is érdemes segítségül hívni, hiszen a gyerekek a felolvasott mesék hallgatásakor belső képeket alkotnak, saját fantáziavilágukban játszódik le a történet, melynek főhősével azonosulnak. Ily módon annak bátorságát, erejét, sikerélményét ők is átélik; a próbatételek, konfliktusok megoldása erősíti, építi őket, önbizalmat ad nekik.
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!