A terhességeknek csak egy részéről mondható el, hogy kifejezetten tervezik a párok. Jó részük azonban váratlan eseményként következik be.
Szerző: Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó
Amikor a nem tervezett várandósságra fény derül valódi krízisbe kerülhet az édesanya, a család.
Mit tehetsz magadért?
- Keress ítélkezésmentes támogatást!
- Informálódj a lehetőségeidről!
- Gondold végig, hogy kire számíthatsz, ki a bizalmasod, ki az, akitől segítséget
várhatsz – és merj kérni! - Tájékozódj a várandósságról, a szülésről, a gyermekágyról hiteles forrásból, ne csak a
testi változásokra és a fiziológiai szempontokra koncentrálva!
Mire van szüksége ilyenkor a várandósnak?
Erre módot adhatnak az ÁNTSZ Családvédelmi Szolgálat védőnői, vagy például az EMMA Vonal képzett önkéntes női segítői. Az EMMA anonim információs és lelki segélyvonal, amely részben szűrő funkciót lát el, itt a segítők felismerik a kríziseseteket, igény szerint kezelik vagy delegálják azokat, emellett mentálhigiénés prevenciós eszközöket alkalmaz a segítő beszélgetés, tanácsadás, informálás, kezelőhelyre irányítás formájában.
Rendelkezésre állnak krízisvonalak is, melyek egy része már kifejezetten az örökbeadásra fókuszál, tehát érdemes ezek valamelyikét hívni, ha valaki ilyesmit fontolgat. Elérhetők örökbeadást támogató alapítványok is.
EMMA Vonal
Telefonos szolgálat: hétköznaponként 10:00–12:00 és 21:00–23:00 óra között a 06 80 414 565-ös zöld számon.
E-mail (a hét bármely napján): [email protected]
Kinek mi a felelőssége?
Az egyén felelőssége, hogy a saját lehetőségeit figyelembe véve döntsön mind a fogamzásgátlásról, mind a terhességről. A közösségé a társas támasz nyújtása, az odafordulás, a figyelem, a másik érzéseinek tiszteletben tartása és az ítélkezésmentesség. A szűkebb közösségé, a családé a fizikai segítségnyújtás a lehetőségekhez mérten. A társadalomé a megelőzés és a krízis kezelése. Ehhez hozzá tartozik a fogamzásgátlás elérhetővé tevése (ingyenesség), a személyre szabott várandósgondozás biztosítása, hiteles információk adása a várandósság folyamatáról, az újszülöttről, lehetőségteremtés az anonim szülésre (gyerekelhagyás megelőzése). Társadalmi feladat a tanácsadó hálózat működtetése, kiadványok, útmutatók készítése, ingyenes segélyhívó szám fenntartása, a szülés körül dolgozó szakemberek prevenciós munkáját segítő továbbképzések tartása, útmutatók, kiadványok létrehozása, melyek a krízishelyzetbe kerülő nők ellátását célozzák. De ide tartozik a köznevelési programok bővítése is test- és egészségtudatos családtervezési ismeretekkel, valamint a pozitív szülői attitűd kialakításának (positive parenting) támogatása is.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.