„Komolyan, már mindenem fáj és zsibbad, de mindig máshol, és már azt sem tudom, milyen orvoshoz menjek. A nőgyógyász belgyógyászhoz, a belgyógyász pedig reumatológushoz küld. Már kezdem azt hinni, hogy a fejemmel van a gond.”
Mit tehetünk, ha az orvosok nem találják a probléma okát? Ha megértjük a belső szervek működését és a fájdalom mechanizmusát, akkor sokkal könnyebben megbirkózhatunk a tartós fájdalommal is.
Szakértő: Olosz József, Scherlock Rehab vezető gyógytornásza, manuálterapeuta
Menstruációs görcsöktől fejfájás?
Tartós belső szervi problémáknál gyakran előfordul, hogy a tünetek vándorolnak, hullámoznak, nagyon ritka az, amikor kizárólag egy szervnél jelentkeznek a panaszok. Például a hosszabb ideje fennálló menstruációs görcsök mellett gyakran jelentkeznek bél- vagy hólyagproblémák, amelyekhez hormonális zavarok, fejfájás vagy mozgásszervi panaszok is társulhatnak. Ez a sok tünet egyszerre nagyon ijesztő lehet, hiszen lássuk be, amikor belerúgunk a küszöbbe, pontosan tudjuk, hogy mitől fájdult meg a lábunk. Ez kellemetlen és fájdalmas ugyan, de megnyugtató, hogy tisztán látjuk a fájdalom okát.
A belső szervek által okozott tünetek azonban pont azért olyan rémisztőek, mert úgy tűnik, semmiféle összefüggés nincs közöttük. Ez azonban tévedés, hiszen a szerveink rendkívül szoros kapcsolatban állnak egymással, üzennek egymásnak – ezt nevezi a szakirodalom szervek közötti érzékenységnek. De hogyan is működik ez a gyakorlatban? Az alábbiakban a Sherlock Rehab szakértői részletesen elmagyarázzák, milyen összefüggések vannak szerveink működése között.
Ezért olyan fontos a szoros a kapcsolat
Szerveink a fascia – ez a kötőszövet a teljes testet behálózza, támogatja a mozgást, a tápanyagellátást és fontos szerepet játszik a belső szervek működésében is – a keringési-, a hormon-, és az idegrendszer összeköttetései révén állnak egymással szoros kapcsolatban.
Azért alakult ki a belső szerveink között ez a szorosan összefüggő rendszer, hogy ne az agyunknak kelljen minden egyes folyamatot felügyelnie. Futás közben például felgyorsul a szívverés, ami miatt a többi szervünkben is változás történik: szaporább lesz a légzés, lassul a bélmozgás, felpörög a zsírégetés, emellett számos egyéb fiziológiás és hormonális folyamat is történik.
Különböző tünetek, egy beteg szerv?
A szervek közötti szoros idegi hálózat nem csak a fiziológiás folyamatokat támogatja, és nem csak az agyat tehermentesíti, hanem a különböző betegségek, diszfunkciók „terjedését” is elősegítheti. Előfordulhat például, hogy a visszatérő bélpanaszok hátterében egy kezeletlen méh probléma húzódik, amihez felfázások is társulhatnak. Láthatjuk, hogy mindhárom szerv tünetet produkál, de csak az egyikkel van gond, csak egyet kell kezelni. De melyik legyen az? A szakemberek a kutatások során arra a következtetésre jutottak, hogy vannak olyan szervek, amelyek anatómiai és beidegzési szempontból rendkívül szorosan kötődnek egymáshoz. Ilyenek például az alsó húgyút, a vastagbél és a nőgyógyászati szervek.
Az egyik állatkísérlet során például hólyaggyulladást idéztek elő nőstény patkányoknál, ami a méhösszehúzódások csökkenését eredményezte. Ebből is látszik, hogy a szervközi érzékenység megfigyelhető a nőgyógyászat és az urológia területén is.
Vagy egy másik kísérletnél a szakemberek (szintén patkányokon) kimutatták, hogy a kóros endometriális szövetnövekedés közvetlenül befolyásolja a hüvelyi hiperérzékenység kialakulását. Ezzel magyarázható az endometriózisban szenvedő nők gyakori hüvelyi túlérzékenysége, valamint az aktus közbeni fájdalom.
Emellett érdemes tudni, hogy az irritábilis bél szindrómában szenvedő betegek gyakran számolnak be a húgyhólyag túlérzékenységével kapcsolatos tünetekről: például éjszakai vizelésről, gyakori vizeletürítésről, elégtelen hólyagürítésről, derékfájdalomról, de nőknél akár aktus közbeni fájdalom is jelentkezhet. Ebben az esetben az elsődleges működési zavar a bélből ered, de másodlagosan a hólyag is érintetté válik. De például székrekedés vagy a székelés közbeni erőlködés is befolyásolhatja a hólyagürítést, sőt még a vizelet gyakoriságára is hatással lehet.
Miért a páciens hasát kezelik, ha a térde fáj?
A Sherlock Rehab szakemberei által alkalmazott újszerű megközelítéstől sokszor zavarba jönnek a páciensek, éppen ezért merülhetnek fel ilyen, vagy ehhez hasonló kérdések:
- Hogyan lehet köze egy belsőszervi problémának egy mozgásszervihez?
- Miért a páciens hasát kezelik, ha a térde fáj?
- Hogyan lehet elég pár alkalom egy krónikus, sokszor évek óta fennálló probléma megszüntetéséhez?
A következő történet jól szemlélteti, hogy miként segíthet a manuálterápiás kezelés a nőgyógyászati problémákon és a térdfájáson.
Semmi sem lehetetlen
Az egyik hölgy az alábbi tünetekkel érkezett a rendelőbe: Futás közben fájt a jobb térdének külső része, ami után két napig menni is alig bírt. A lapocka nyitása és zárása is fájdalmat okozott neki, valamint derék panaszai is voltak.
A páciens évekkel ezelőtt rengeteg hormonális problémával küzdött: 26 napos vérzések, felmerült, hogy esetleg endometriózis van a háttérben, de ezt soha senki sem vizsgálta ki, mindenesetre a nő szervezetét ez az egész nagyon megviselte. A részletes történet után, a manuálterapeuta összefüggésbe hozta a nőgyógyászati tüneteket a mozgásszervi fájdalommal. És nem tévedett, a hölgy már az első kezelés – a szakember alaposan kitapogatta, megnyomkodta a hasát – után panasz nélkül tudta mozgatni a lapockáit. Ezután jött a házi feladat: a páciens egyénre szabott tornagyakorlatokat kapott, amit egy hétig kellett otthon végeznie.
A házi feladat után nem akárhogyan tesztelte a kezelés hatását. Nekivágott a Börzsönyben egy éjszakai terepfutásnak – hó, szél, jég, mínuszok, nehéz terep, tájékozódási nehézségek, menstruációs fájdalmak, és még sorolhatnánk a hátráltató tényezőket. De számára nem létezett lehetetlen, egy héttel a kezelés után teljesítette a 30 km-es távot. És, hogy miként reagált a szervezete erre az extrém terhelésre? A térde majdnem tünetmentes volt, korábban már az első 7-8 kilométer után jelentkeztek panaszok, de most csak az utolsó 3 kilométeren érzett fájdalmat, ami jóval enyhébb volt, mint amit az ezt megelőző futások közben tapasztalt. A hölgy állapota rengeteget javult, amit a manuálterápiás kezelésnek köszönhet.
Mi a tanulság?
A fenti példa is jól mutatja, hogy egy-egy kezeléssel jelentős javulás érhető el, azonban ne feledjük, hogy minden eset más, és más. A manuálterápiás módszerek rendkívül hatékonyak a krónikus problémák kezelésében, mégis vannak olyan jellegű panaszok, amelyeknél nem tudnak ilyen látványos eredményt elérni. Éppen ezért fontos tudni: egy-két alkalom után kiderül, hogy tud-e segíteni a manuálterapeuta, ahogyan az is, ha nem.