Mitől válhat lapossá a babák buksija? Mi a teendőnk szülőként, ha ezt az elváltozást észleljük? Miért érdemes minél előbb szakemberhez fordulnunk? Kérdéseinkre Kovács Andrea, a Mackórendelő vezető gyógytornásza válaszolt.
Szerző: Podonyi Hedvig
Kezdjük az elején: milyen okból deformálódhat a kisbabák feje?
Alapvetően 2-féle okból. Az egyik az, ha már a pocakban valamiféle téraránytalanság áll fenn és ettől a fej valamelyik oldala egy kicsit laposabb, más alakú lesz. Amikor világra jön a pici és leteszik a hátára, automatikusan efelé az oldal felé gördül a kobakja, és ezáltal tovább lapulhat. Ráadásul mindig ugyanabba az irányba tekeredik a nyaka és ellenkező irányban a gerince, ami szintén nem jó.
Ha jobb oldalt tónusosabb az izomzata, akkor balra, ha baloldalt, akkor jobbra. Amennyiben gyakran egy irányba fordul a fejecske, továbbá aránylag nagyobb a buksi és viszonylag puhább a csontocska, nagy az esélye annak, hogy be fog süllyedni, lapulni – hiszen a kisbaba kezdetben legalább napi 16-20 órán át így alszik és játszik. Hason alvó gyerekeknél, mivel ők csak a játékidőt töltik háton fekve, ennek a veszélye kisebb.
Lehetnek-e más jelei is az izomtónus-eltérésnek azonkívül, hogy a baba mindig az egyik irányba fordítja a fejét fekvéskor?
Lehetséges, hogy az egyik csípőjét is nehezebb kinyitni, vagy a lábfejállása furcsának tűnik, lehet, hogy mindig csak az egyik mellből akar szopni.
Mi lehet a megoldás?
Régen azt mondták a lapos fejre, hogy majd megnő a gyerkőc haja és nem fog látszani az a kis különbség. Azonban korántsem csak esztétikai problémáról van szó. Az eltérés pár millimétertől akár 2,5 centiméterig is terjedhet, ami már nagyon nagymértékű differencia.
Ha nagy a különbség, akkor a fej súlyeloszlása is más lesz, nyaki ferdülés jön létre, emiatt hamar kialakulhat gerincferdülés, vagyis egyfajta nem kívánt láncreakció indul el.
Mivel ez az állapot többnyire izomtónus-eltérésből ered, a kezelés egyik eszköze a gyógytorna. Mindemellett lyukas párna, illetve speciális, egyedi igényekhez igazított sisak is alkalmazható a fej formájának korrigálásához; az utóbbi módszer főként külföldön elterjedt. Kranioszakrális kezelésekre is sor kerülhet.
Puha csontok esetén előfordulhat, hogy a baba teljesen szimmetrikusan fekszik a hátán, és így nyomódik be hátul a fejecskéje. Ilyenkor általában a lyukas párna és a hason fekvés segíthet.
Miből áll a megfelelő izomműködést célzó gyógytorna?
Attól függ, milyen mértékű az aszimmetria. Rendkívül nagy eltérés esetén orvosi közreműködésre is szükség lehet. Gyógytornászként – mivel lazítani, illetve nyújtani kell az egyik oldalt – játékos gyakorlatokat végeztetünk, illetve ha az eltérés jelentősebb, manuális technikákkal is dolgozunk.
Jellemző, hogy megmutatunk a szülőnek egy 10-12 gyakorlatból álló, otthon végzendő szimmetrizáló gyakorlatsort – egyik és másik oldalra fordulás, a fej gravitáció elleni fordítása, és így tovább. Fontos különböző irányokból végeztetni a kicsivel mindazokat a mozgásokat, amelyeket addig mellőzött. El kell érnünk azt, hogy a gerincrotáció kitérjen nála az egyik oldalra is, a másikra is, hogy harmonizáljuk a csípő- és a vállmozgásával stb.
A pár perces házi feladat napi 3-4-szeri ismétlését szoktuk javasolni, egy-egy pelenkázás után vagy más rutintevékenységhez kötve. Ezenkívül a baba fejét persze a másik oldalra kell fordítani, és az is hasznos lehet, ha az általa kevésbé kedvelt irányból érik az érdekes ingerek: fekete-fehér könyvek, játékok mutatása, csörgőhang.
Mennyi idő alatt várható eredmény?
A babák 70-80%-ának a fejformálódása nagyon szépen alakul, de ez hosszú távú folyamat, kitartó gyakorlást igényel. Körülbelül 1 éves korra jól látható eredmény érhető el.
Érdemes megjegyezni, hogy a babák feje eddig az életkorig havonta fél centit, de akár 2 centit is nőhet, ami teljesen normális dolog, és megfelelő pozicionálás esetén sokat segíthet nekünk a deformáció megszüntetésében. Azt is jó tudni, hogy bár 1 éves kor után is nő a fej, már csupán millimétereket. Ezért rendkívül fontos, hogy időben forduljunk szakemberhez, hiszen 1 éves kor felett már háromszor annyi kezeléssel sem lesz olyan hatékony a kezelés, mint ha azt időben, 4-6 hónaposan elkezdtük volna!