A szabadban eltöltött idő nagyon értékes testi – lelki egészségünk szempontjából, így nem érdemes lemondani róla akkor sem, ha a tavasz beköszöntével egészen késő őszig a természetet járva gyakran találkozhatunk kullancsokkal.
A közel 300 betegséget terjesztő apró vérszívók nem a fákról esnek ránk, sokkal inkább a magasabb fűszálakról, bokrok leveleiről kerülnek a testünkre. Hazánkban a kullancs okozta leggyakoribb két betegség a Lyme-kór valamint a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás.
Ha csípést észlelünk magunkon, akkor a legfontosabb tényező az időfaktor! Minél tovább van a bőrünkben a kullancs, annál inkább nő a fertőzés veszélye. Felesleges időveszteség tehát orvoshoz fordulni, kivéve abban az esetben, ha nehezen vagy nem elérhető helyen van, például a hallójáratban.
A Semmelweis Egyetem gyorstalpaló összeállítása megmutatja, hogy milyen eszközökkel és hogyan lehet otthon, biztonságosan eltávolítani a kullancsot.
Amennyiben a kullancscsípés helyén – 24 órás lappangási idő után – legalább 3 napja fennálló és több centiméteres kör alakú vagy ovális, nem fájdalmas és nem viszkető bőrpírt észlelünk, mindenképp forduljunk orvoshoz, mert ez esetben felmerülhet a Lyme-kór gyanúja.
Ha mi nem észlelünk bőrtünetet, de tudjuk, hogy kullancscsípés ért bennünket, azt érdemes fejben tartani, mert a fel nem ismert vagy nem kezelt Lyme-kór miatt akár hónapokkal, évekkel később is jelentkezhetnek neurológiai, szív vagy ízületi megbetegedéseket.