Örülj, hogy lány! Hogy miért is örüljünk, azt már megtanulhattuk Janikovszky Évától. Örüljünk, mert egy lány sokkal jobb, mint egy fiú, amennyiben ő a mi gyermekünk, ő a legtökéletesebb teremtmény a világon számunkra. Valamiért a mi ölünkbe pottyantotta a gólya. Hogy ennek tetejébe még lány is, az már csak hab a tortán!
Szerző: Sass Orsolya védőnő
A magyar népi hiedelmek és szokások közül számos megpróbálta a leendő gyermek nemét befolyásolni. A régi világban még a fiúk születése számított a nagyobb értéknek a családi név továbbvitele miatt. Ma már a közös házassági név az anya neve is lehet, sőt, mindkét szülő családi nevét is kaphatják a közös házasságból születő gyermekek.
Napjainkban a várandósság első harmadában tudomást szerezhetünk róla, ha kislányt várunk, a múlt század közepén még csak a népi megfigyelésekre hagyatkozhattak a kismamák. A kerek, kiszélesedő has, savanyú ételek kívánása, jobb oldalon érzett magzatmozgás lányt jelentett. A terhességi májfoltokból is erre következtettek. Sok szokás kapcsolódott a leendő gyermek külső tulajdonságainak befolyásolásához. Úgy tartották, ha szép hosszú hajat szeretne az anya a lányának, lopja el a legszebb cső kukoricát, aminek hosszú selyme van, és egyébként is jól nézzen meg minden szépet, amit gyermekén is viszont szeretne látni. Ezek a tanácsok közvetetten a kismamák lelki egészségének megőrzését szolgálták, amire érdemes ma is nagy hangsúlyt fektetni.
Eleinte több a lány
Bár fogantatáskor még egyenlő a nemek aránya, mégis kicsivel kevesebb lány születik, mint fiú. Mivel a csecsemőhalandóság a fiúk esetében statisztikailag magasabb, ez a szám idővel kiegyenlítődik, így – szintén elméleti alapon – minden lánynak lesz egy fiú párja, így biztosítja a természet az emberi faj fennmaradásának lehetőségét.
A csípőfejlődési rendellenességek esetében viszont gyakrabban észlelnek eltérést kislányoknál. Ma már jól kimutatható, hogy a női agy anatómiailag és működésében is egyszerűen más, és ez már csecsemőkorban is finoman megjelenik. Jobb a beszédkészségük, könnyebben fejezik ki magukat, jobb a szaglásuk, hallásuk, ízérzésük kifi nomultabb, észlelési sebességük is gyorsabb. Figyelmük részletezőbb, tevékenységeikben kitartóbbak. Ha egyszerre több inger éri őket, jobban elviselik. Ezek a tulajdonságaik teszik őket képessé arra, hogy egyszer majd egy család összetartó erejévé váljanak.
De amikor megszületik a mi nagyon várt, gyönyörűséges babánk, nem a géntérképét kezdjük először tanulmányozni, hanem arcocskáját, puha bőrét, és bizony megállapíthatjuk, hogy szinte teljesen egyformák vagyunk!
Mindennapi gondozás
Az érett újszülött kislányok nagyajkai általában fedik a kisajkakat, de elég nagyok a különbségek.
Ha olajos vagy nedves popsitörlőt használunk, mozdulataink legyenek gyöngédek, felülről lefelé irányulóak, figyeljünk arra, hogy a hüvelybemenetbe ne toljuk be a székletet. Ugyanez az eljárás a csikló és a kisajkak közötti területen felszaporodó sajtszerű váladék, a szmegma eltávolításánál is.
Újszülött babáknál gyakran előfordul véres-nyákos folyás, amit az anyai hormonok idéznek elő. Ezt sem kell kitörölni direkt a hüvelyből, csak a magától távozó váladékot távolítsuk el. Ha nagyobb, anyatejet már nem kapó babánál észlelünk folyást, azt mindenképp jelezzük a háziorvosnak.
Kislányoknál problémát jelenthet a kisajkak összenövése, ami nemcsak veleszületett lehet, hanem később is kialakulhat. Ez az állapot vizelet elfolyási akadályt képezhet. Fontos, hogy a vizeletsugár legyen erős, látható, legalább gyufaszálnyi vastag, ha bármiben eltérés van, azt jelezni kell a háziorvosnak.
A lányos anyukák hamar megtapasztalják, hogy egy másik nő is érkezett a családba kislányuk születésével. A szebbnél szebb babaruhákon és kiegészítőkön túl a kicsink lelkével is éppolyan gondosan kell majd foglalkoznunk, mint a sajátunkéval, hiszen pontosan tudjuk, mit is érez, ha valami fáj.
Lesz fülbevalója?
A fülbevaló viselése inkább a kislánycsecsemőknél jellemző. Ezt a testékszert nemcsak díszként viselték a régiek, hanem fontos volt az óvó, gyógyító erejébe vetett hit is. Betegséggyógyító hatást tulajdonítottak anyagának és a benne viselt kőnek is.
Legjobb, ha egészségügyi intézményben vagy erre szakosodott, referenciával rendelkező szakembernél történik a fül átlyukasztása. A fülcimpát elöl és hátul is fertőtleníteni kell, ideális, ha a lyukasztás zárt rendszerű, egyszerhasználatos belövőkészülékkel történik. Legbiztonságosabb a titánium, vagy érdemes nikkelmentes orvosi fém vagy plasztik anyagú fülbevalót választani. Ideális időpont az első kötelező védőoltások megtörténte utáni idő, amikor már az anya is jobban ismeri gyermeke reakcióit és a fertőzéseknek is jobban ellenáll a kicsi. Jobb, ha nincs tele a pocak, ez csökkenti a félrenyelés lehetőségét és a beavatkozás utáni szoptatás is hamar megnyugtatja a kisbabát. A fülbelövés tényleges része körülbelül két perc, de az előkészületekkel és a tájékoztatással együtt megközelítőleg fél óráig tart. A fülcimpát öt napig ne érje víz a beavatkozás után, és fokozottan kell vigyázni a felsőruházat cseréjénél is. Hat hét után lehet először kivenni a belőtt fülbevalót, és állandóra cserélni. A lyuk akár fél nap alatt is újra összeforrhat.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról