Örülj, hogy fiú! Hogy miért is örüljünk, azt már megtanulhattuk Janikovszky Évától. Örüljünk, mert egy fiú sokkal jobb, mint egy lány, mert ő a mi gyermekünk, ő a legtökéletesebb teremtmény a világon számunkra. Valamiért a mi ölünkbe pottyantotta a gólya. Hogy ennek tetejébe még fiú is, az már csak hab a tortán!
Szerző: Sass Orsolya védőnő
A magyar népi hiedelmek és szokások közül számos megpróbálta a tervezett gyermek nemét befolyásolni. A fúgyermek születése nemcsak az élet, hanem a családnév továbbadását is jelentette. Aki elsőként fiút szeretett volna szülni, sok praktika közül választhatott. A lakodalmán fiúgyermeket ültettek az ölébe. Ha ismeretlen férfival találkozott, az a kalapját a hasára tette és fiúgyermeket kívánt az asszonynak. A nászéjszakán a férj ruhadarabjait, munkaeszközeit a nászágyba kellett csempészni. A remélt foganás után bal oldalon kellett feküdni az ágyban.
Ma már a várandósság első harmadában tudomást szerezhetünk róla, ha kisfiút várunk, a múlt század közepén még csak a népi megfigyelésekre hagyatkozhattak a kismamák. A csúcsos has, a sok rosszullét, édes ételek kívánása, bal oldalon érzett rugdosás és a túlhordás is fiút jelentett.
Több kisfiú születik
Bár fogantatáskor még egyenlő a nemek aránya, mégis több fi ú születik, mint lány. A kisfiúk X- és Y kromoszómapárral rendelkeznek. Az X-kromoszóma a testi tulajdonságainkért, az Y pedig a magzati élet második hónapjától a férfi nemi jelleg kialakulásáért felelős. Ez az alapja annak a statisztikai ténynek, hogy egy fiúcsecsemő egészsége sérülékenyebb, mint egy lányé. Ha a fiúk X-kromoszómája sérült, nem áll rendelkezésre egy másik, egészséges X-kromoszóma, mint a lányoknál.
Az a bizonyos különbség
Amikor végre megszületik a mi nagyon várt, gyönyörűséges babánk, nem a géntérképét kezdjük tanulmányozni, hanem arcocskáját, puha bőrét, és bizony eljutunk addig a pontig, amiben gyökeresen különbözik tőlünk, a nemi szervéig. Ilyen komolyan persze sosem hívjuk, egy pici babának csak vesszőcskéje, pömpölője vagy kukaca lehet, ahány ház, annyi elnevezés. A fiú- és lánycsecsemő közötti különbség itt csúcsosodik ki. Szó szerint.
A makkot a fityma születéskor teljes egészében fedi, sejtesen hozzátapad, a közép-európai rasszba tartozó férfiaknál legtöbb esetben nem hátrahúzható. A heréknek a herezacskóban a helyük, és ezt gyermekünk első évében a gyermekorvos minden státuszvizsgálat alkalmával ellenőrzi is. A herezacskó újszülött korban arányaiban sokkal nagyobb, mint a pénisz, ez sok anyukának okoz meglepetést. A heregolyók a magzati életben még a hasüregben helyezkednek el, és csak születés előtt vándorolnak a lágyékcsatornán keresztül a herezacskóba. Néha ez a folyamat késik (rejtett here), vagy a lágyékcsatorna nyitva marad és a herék (vagy csak az egyik) eltűnnek a herezacskóból (ingahere). A fiú kisbabák 4,5 százalékánál fordul elő valamilyen rendellenesség, ami a here leszállásával kapcsolatos. Sokszor ez magától is rendeződhet, de minden ilyen esetben megfigyelésre és orvosi kontrollra van szükség.
Gondozási kérdések
A napi gondozásban a legtöbbször felmerülő kérdés a fityma letapadásának feloldása. Ma már egyértelműen kijelenthetjük, hogy a fiú csecsemő fitymáját nem kell napi rendszerességgel hátrahúzni, erőltetni pedig tilos! A szemmel nem látható berepedések, melyek ilyenkor keletkeznek, gyulladásokhoz, azok pedig következményesen fitymaszűkülethez vezetnek, ezért ne tegyük!
Elég fürdetéskor a fitymát annyira hátramozdítani, hogy az alákerült szennyeződéstől megtisztítsuk, majd fürdés után óvatosan itassuk fel a vizet onnan. Pelenkázáskor sem szükséges a popsitörlő kendővel benyúlni a fityma alá, mert az szintén okozhat gyulladást. Ha széklettel szennyeződött a terület, legjobb megoldás a folyó víz alatti lemosás.
Praktikus tippek
A kisfiúknál már néhány hetes korban megfigyelhető az ébredés utáni erekció, ez segíti majd a fityma sejtes letapadásának oldódását – ez a folyamat akár kamaszkoráig is eltarthat. A letapadás alatt apró, fehér, kemény, sajtszerű felrakódást észlelhetünk. Ez a szmegma, ami a makk felszínén képződik, célja a makk és fityma közötti súrlódás csökkentése. A fityma letapadása miatt nem tud távozni a területről, ezért felszaporodik, és összegyűlik olyan részeken, ahol a letapadás már feloldódott. Ártalmatlan, nem szabad nyomkodni, magától fog elmúlni.
Ha fiúcsecsemőt pelenkázunk, figyeljünk arra, hogy amint kibontjuk a meleg pelenkából, vizeletürítésre számíthatunk, legyen a kezünk ügyében egy textilpelus a baleset kivédésére. Becsomagoláskor a hímvesszőt lefelé hajtsuk, mert ellenkező esetben könnyen kipisilnek a pelenkából. Ez különösen akkor fontos, amikor a köldökcsonk még nem esett le.
Örülj, hogy fiú! Az életben nagy tanítómesterek számunkra a fiaink. Ha valamit nem értettünk meg a másik nemből, arra most lassan, lépésről lépésre, hónapról hónapra fény derül majd…