A várandósság egy lelkileg nagyon érzékeny időszak a nők életében. A szülés pedig valamennyire mindig kiszámíthatatlan. Ám a pozitív gondolatok és a jó lelkiállapot kifejezetten meghatározó.
Szakértő: Kovács Mónika védőnő, mentálhigiénés szakember; Lejegyezte: Szále Kata
Mégis előfordul, hogy akár a kismamához közelálló rokon, vagy barát tesz túl nagy terhet a babátváró vállára.
Feldolgozatlan élmény
Valamiért sok nő úgy érzi, ha találkozik egy kismamával, meg kell osztania vele a saját szülésének történetét. Gyakran épp a nem túl könnyű, vagy szép szülésélmény az, amit elmesélnek… Miért van ez?
“Sajnos gyakori eset, hogy azokat a felkavaró történeteket, amit a mesélő maga nem tudott feldolgozni, szívesen ventillálja minden kismamának, akivel találkozik.” – osztja meg tapasztalatait a mentálhigiénés szakember és védőnő.
A ventillálás lelki értelemben azt jelenti, hogy a történet mesélő azzal próbálja a negatív érzelmeket, az ezek okozta feszültséget csökkenteni, levezetni, hogy beszél róla, újra kimondja, elmeséli, amit átélt. Hiszen a feldolgozatlan -akár évekkel, évtizedekkel korábbi történetek- ilyenkor a felszínre kerülnek.
Szorongás
A kismamák akaratlanul is meghallgatják egy csomó ismerős szüléssel kapcsolatos történetét. Pedig a kevésbé jókat nem szeretnék… de ezt a mesélő nem veszi észre.
“Nagyon kevesen gondolják végig, hogy ezzel mekkora terhet tesznek a várandósokra, hiszen szinte azonnal szorongást kelt bennük, hogy a nehéz eset, akár a horrorisztikus kimenetel velük is megtörténhet. Ráadásul a fokozott lelki érzékenységük miatt teljesen felkavarodhatnak.” – fogalmaz Kovács Mónika.
Mondd ki, mit érzel!
Hogyan tudja egy kismama leállítani, vagy nem magára venni ezeket a nehéz történeteket?
“Leállítani azt hiszem, ezen érzések kimondásával lehet, mert a mesélő a legritkább esetben gondol bele abba, mekkora lelki károkat okoz a történetével.” – hangsúlyozza a szakember.
Légy te is HelloBaby! magazin előfizető!
A témában ajánljuk még: