Nem is olyan ritka, mint ahogyan azt gondolnánk, hogy a nagyobbacska gyerek még szopizik, miközben kopogtat a gólya. Még akkor is nagy izgalom vegyül az örömhöz, ha nagyon várt kistestvér költözött a pocakba. Vajon hogyan fogadja majd a nagy testvér a picúrt? És vajon hogy alakul a szoptatás?
Amikor a várandósság nyilvánvalóvá válik, miközben a szoptatás még tart, különösen, ha a kisgyermek egyéves elmúlt, akkor ez legtöbbször a szopizás végét is jelenti. Fontos azonban, hogy a megfelelő információk birtokában, jól informált döntést hozzon a kismama, hogy valóban szükség van-e az elválasztásra. Abban az esetben, ha korábbi várandósság során nem fordult elő görcs, vérzés, vetélés, fenyegető koraszülés, stb., és jelenleg sem észlel a szoptatás kapcsán nyugtalanító tüneteket a kismama, a szoptatás folytatása nem ellenjavallt. Mivel minden esetben egyedi mérlegelést igényel, érdemes szoptatástámogatásban jártas szakemberrel felvenni a kapcsolatot, és vele együtt átgondolni a lehetőségeket.
Szoptatás pocakkal
A pocakos szoptatás igazán izgalmas dolog, két kicsi emberkével összebújni ilyen szorosan, valami egészen különleges, és akár egészen a kis testvér megszületéséig minden gond nélkül folytatódhat ez így. A várandósság során esetlegesen jelentkező, kellemetlen emlőbimbó-érzékenység azonban megnehezíti, vagy éppen a végét is jelentheti a szopizásnak, még annak ellenére is, hogy emellett komoly egészségügyi probléma nem jelentkezik. Érdemes ilyen esetben úgy, mint a szülés utáni első szopizások alkalmával, kicsit jobban ügyelni a helyes mellre tételre, de segíthet az is, ha a komfortszopizáson rövidít az édesanya, vagy más szoptatási pozíciót választ. A növekvő “babalakás” miatt már gyakran másképp lehet anya ölébe belebújni, az éjszakai szopizások is gyakran jelenthetnek kihívást, azonban ezek kis találékonysággal, sok türelemmel mind megoldhatók. Nem törvényszerű, de előfordulhat, hogy az anyatej mennyisége is csökken, persze nem minden nagytesót zavar ez a dolog, sőt emiatt akár a megszokotthoz képest sokkal gyakrabban is kérheti a szopizást, vagy éppen ellenkezőleg, fokozatosan lemond róla, és véget ér a szoptatás időszaka még a várandósság ideje alatt.
Nagytesó kint, kistesó bent
A leendő nagytestvér életkora nagyban befolyásolja, hogy mit is ért meg abból, amit az ő kis gyermeknyelvén igyekszünk elmondani arról, hogy bizony a kerekedő pocak belsejében lakik egy kisbaba, az ő testvére, aki hamarosan meg fog születni. Kis korkülönbség esetén is elképesztő módon érzik a pocakban lévő babát, odabújnak, simogatnak, puszilják a pocakot, a kistesót “ölelve” szundiznak délután. A nagyobbakkal már igazán izgalmas a babavárás, hiszen őket minden érdekli, mi történik odabent, mondókáznak, énekelnek a kicsinek, sikítva kacagnak, ha a simogató kis kezek alatt megelevenedik a rugibajnok, és persze nagy büszkén elmesélik mindenkinek, hogy ki is lakik odabent.
A felkészülés időszakában
Ahogy növekszik a pocak, bizony egyre gyakrabban bombáz kérdéseivel a már beszélni tudó elsőszülöttünk. Természetesen este arról kell, hogy szóljon a mese, hogyan is alakulnak majd a dolgok, amikor megszületik a kistestvér, mi lesz, amikor anya a kórházban tartózkodik, hol alszik majd a pici, milyen aprócska lesz, nagyon kell majd rá vigyázni, és persze arról is, hogy milyen sokat fog szopizni. Manapság könnyű dolgunk van, hiszen az élet szinte minden területéről, fontosabb eseményeiről találunk kisgyermekeknek szóló könyvet, és persze a kistestvér érkezéséről is szép számmal akadnak írások. Ez utóbbiak segítenek láthatóvá tenni a pocakban zajló eseményeket, a baba növekedését. A Szoptatásért Magyar Egyesületnek hála olyan képeskönyv is elérhető, melyben helyet kap a szoptatás témája, kisgyermekek számára is érthető módon. Mindenképpen olvasásra ajánlott, hiánypótló kiadvány. Ha korábban is jártunk szoptatást támogató anyacsoportba, a kicsire várva se legyen ez másképp. Így a nagytesó testközelbe kerülhet szopizó pici babával, láthatja, hogy bizony még várnia kell, hogy közösen játszhassanak, szaladgálhassanak.
Élesben…
Elérkezett a nap, megszületett a kistestvér. Anya és a pici a kórházban, míg a nagytesóra valaki más vigyáz. A napok, hetek óta tartó izgalom, hogy hogyan is fogja viselni anya hiányát, fokozatosan csillapodik, hiszen a nagytesó nagyon ügyes. Ha szopizik is még, apával, nagyival összebújva is gond nélkül elalszik, és persze amint találkozhat anyával, bepótolja a kimaradt alkalmakat. Otthon aztán lassacskán kialakulnak a dolgok, ki, mikor, hogyan, melyik oldalon kerül mellre. Ha pedig nem egyszerre szopiznak a testvérkék, akkor megkönnyíthetjük a nagy számára a várakozást azzal, ha mesét olvasunk neki, vagy odahívjuk mellénk rajzolni, építőkockázni, míg a pici szopik.
Ahogyan sok más dologgal is, az elmélet és a gyakorlat azért mindig más, a felkészülés ellenére is lehetnek nehéz helyzetek, sok nyűgösködés, akár hiszti, hiszen a pici az első és ezt nehéz nagytesóként tudomásul venni. Sok türelem és idő kérdése, hogy szépen elsimuljanak a dolgok, mindenki megtalálja a helyét ebben az új helyzetben, és végezetül, akár együtt szopizó, huncut testvérekké váljanak a kicsik.
Dr. Fehér Boglárka, csecsemő- és gyermekgyógyász, IBCLCszoptatási szaktanácsadó írása
megjelent a Babapatika magazinban