A manapság egyre több nőt érintő inzulinrezisztencia (IR) a leggyakoribb hormonális problémák közé tartozik és megnehezítheti a teherbe esést. Ráadásul mivel nem jár egyértelmű tünetekkel, jó ideig rejtve maradhat, és sokan csak akkor szembesülnek vele, amikor családtervezéskor hónapról hónapra sikertelenül próbálkoznak.
Szerző: Hugyecz Marietta
A várandósság létrejöttét több hormonális probléma is akadályozhatja, azonban egyre többször állapítanak meg a vizsgálatok során IR-t.
Vizsgálat cukorterheléssel
Amennyiben egy év után sem jön össze a kívánt baba, úgy alaposabb kivizsgálás szükséges, melynek része a cukorterhelés. Ennek során nemcsak a szérum glükózszintjét szükséges figyelembe venni, hanem a széruminzulin mennyiségét is. IR esetén ugyanis a cukorértékek általában még a normál tartományon belül vannak, míg az inzulinszint a sokszorosára is emelkedhet.
Ezek kezelését követően jobb eséllyel jöhet létre a fogantatás és fejlődhet egészségesen a magzat.
Az IR tünetei és következményei
Azt, hogy valaki IR-es, a következő tünetek jelezhetik:
- hízás, leginkább hasi tájékra,
- fokozott szőrösödés,
- zsírosodó bőr,
- hajhullás,
- menstruációs zavarok,
- meddőség.
Ezen eltérések belgyógyászati, endokrinológiai (diabetológiai) és nőgyógyászati vizsgálatokkal, valamint megfelelő laboratóriumi tesztekkel tisztázhatók. Sok esetben D-vitamin-hiánnyal is együtt jár ez az állapot, így ennek az ellenőrzése, szükség esetén pótlása is kiemelten fontos.
Az IR kialakulásának oka nem tisztázott, azonban előfordulását növeli, ha van 2-es típusú cukorbeteg családtagunk. Mértéke függ a betegség súlyosságától és az egyéb kísérőbetegségektől (pl. PCOS). Aki inzulinrezisztensként életmódváltás és terápia nélkül teherbe esik, annál a vetélés kockázata nagyobb, illetve nő a terhességi cukorbetegség kockázata is, mely negatívan befolyásolhatja a magzat fejlődését, ezenkívül akár toxémiát vagy méhen belüli elhalást is okozhat.
Az egészséges életmódot sikeres megtermékenyülés esetén is folytatni kell. Az IR nem kizáró ok lombikprogram esetén sem, természetesen megfelelően karbantartott állapotban.
Terápiás lehetőségek
Kiemelten fontos a megelőzés és a megfelelő terápia, melyhez a következő lehetőségek állnak rendelkezésre.
Egy dietetikus meg tudja mondani, mennyi kalóriát és szénhidrátot szükséges fogyasztani étkezésenként, továbbá hasznos tanácsokkal láthat el, hogy egy-egy étel felszívódását milyen módszerrel lehet lassítani.
Általánosságban: az IR-rel küzdők kerüljék a cukrot és a finomított liszttel készült ételeket.
Mozgás: a megfelelő mennyiségű és minőségű mozgás is legyen a mindennapok része. A rendszeres mozgás nemcsak a szervezet inzulinérzékenységén javíthat, hanem a súlyfeleslegtől is megszabadíthat. Ideális a heti 150 percnyi edzés, melybe tartozzanak bele súlyzós gyakorlatok is, de már napi 30 perc séta is sokat jelent.
Relaxáció: a stressz sajnos, ugyancsak vércukorszintemelő és negatívan befolyásolja hormonrendszerünk működését, a szénhidrát-anyagcserére is hat, csökkentve a teherbe esés esélyét. Mindenképp figyeljünk oda a lelki egyensúlyra és a pihentető, regeneráló alvásra.
Kontroll: elengedhetetlen a kontrollvizsgálatokon való részvétel, az életmódváltás tartása és a megfelelő szakemberrel való folyamatos konzultáció (nőgyógyász, endokrinológus-diabetológus, belgyógyász, dietetikus).
Kezelés: amennyiben az életmódváltás önmagában nem vezet eredményre, megfelelő gyógyszeres kezelés is szükséges. Továbbá vannak olyan vitaminok, ásványi anyagok és egyéb hatóanyagok, melyek szintén hozzájárulnak az állapotjavításhoz, ilyen a D-vitamin, az inozitol, a króm és a szelén.