A gyermekvállalás felől dönteni nagy lépés az ember életében. Magát a próbálkozást természetesen bármikor el lehet kezdeni, de nem árt előtte meglátogatni a nőgyógyászt, és egy kicsit kifaggatni arról, hogy mire kell odafigyelni ebben az időszakban, illetve mivel lehet növelni a teherbeesés esélyeit.
1. kérdés: Mikor várható nálam a teherbe esés?
Természetesen az orvos nem tudja előre megmondani, hogy ez napra pontosan mikor fog megtörténni: vannak párok, akiknek már az első próbálkozás eredményes, viszont vannak, akiknek egy év védekezés nélküli szex sem az. Viszont az orvos segíthet egy közelítő értéket adni a korod, a jelenlegi egészségi állapotod, illetve (ha volt) a korábbi teherbeesési időszak alapján.
2. kérdés: Mikor hagyjam abba a fogamzásgátló szedését?
Nem minden esetben várható azonnali megtermékenyülés, miután abbahagytad a fogamzásgátló szedését. Némelyik hormon tartalmú készítmény még hónapokkal később is hatással lehet rád, illetve a ciklusodra. Így érdemes előre megbeszélni, mikor a legideálisabb elhagyni ezeket, hogy biztosan ne befolyásoljanak semmit, amikor már a családalapítás a cél.
3. kérdés: Az állandó gyógyszereim hogyan befolyásolják majd a teherbeesést?
Fontos, hogy az orvosoddal megbeszéld, hogy állandóan szedett gyógyszereid (pl. vérnyomás csökkentők) hatóanyag tartalma befolyásolja-e a teherbeesést, illetve veszélyes-e a babára nézve.
4. kérdés: Szedjek-e valamilyen terhesvitamint, vagy étrend kiegészítőt?
A családalapítás tervezésének része lehet, ha a teherbeesés előtt tudatosan felkészíted a tested a baba fogadására. Szakértők szerint folsavat már a teherbeesés előtt 3-6 hónappal el lehet kezdeni szedni, sőt vannak olyan étrend kiegészítők, amiket kifejezetten a várandósság előtti időszakra fejlesztettek ki. Orvosod arra vonatkozóan is tud tanácsot adni, hogy számodra mi lehet a legideálisabb választás.
5. kérdés: Változtassak-e valamit az étrendemen, sportolási szokásaimon, életmódomon?
A súlyproblémák negatívan befolyásolhatják a megtermékenyülést, hasonlóképpen a dohányzás, és a túlzott alkoholfogyasztás is. Beszélj orvosoddal az életmódodról, és kérd ki a véleményét, hogy min érdemes változtatnod ahhoz, hogy ezzel is növelni tudd a megtermékenyülés esélyét.
Forrás: parents.com