A negyedik gyermekünknek tejtesója van. Mindössze néhány héttel hamarabb érkezett a barátaink babája, és nem volt mód az anyatejes táplálására. Így már három nappal a szülésem után indult a napi anyatejszállítmány. Ennek kapcsán utánajártunk a higiénikus fejés, megfelelő tárolás és visszamelegítés témakörének.
Szerző: Mayer-Timári Júlia, a babamerlegberles.hu alapítója
Kizárólagos anyatejes kisbabám és három nagytesó mellett napi egy adag fejése, összesen két részletben – ez az, amit tudtam vállalni. A barátaink erre a napi egy adagra is kincsként tekintettek, és nagyon jó megerősítés volt, hogy a másik babának szemmel láthatóan ízlett a kapott anyatej. Arra is ügyeltem, hogy a tejcukorban gazdagabb első tejből és a zsírosabb hátsó tejből is kerüljön a palackba.
Kezdjük a fejéssel!
A kórházi fokozatú elektromos mellszívó vált be számomra, ami egyszerre volt „haladós” és halk. A projekthez elegendőnek bizonyult 2 szívókészlet és 6 palack. Fontos, hogy a tejjel érintkező részeket két fejés között el kell mosogatni, és naponta egyszer sterilizálni is szükséges.
A másik kismamával jól összedolgozva kialakult egy stabil rendszer: a lefejt anyatej átadásakor az egyik (az aznap használt) szívófejet is odaadtam, amit ő otthon sterilizált, és a másnapi találkozásnál sterilen adta vissza. Addig én a másik szívófejjel fejtem, és így, napi váltásban ez nagy segítség volt számomra. A kifőzés és a gőzsterilizáló egyaránt bevált. Sterilizáló folyadékot nem használtunk, mivel tartottunk attól, hogy a műanyagot megoldja a folyadék, és az anyatejbe olyasmi kerül, ami nem a babának való.
Hogyan tároljunk?
Mivel pár utcányira lakunk egymástól, a lehűtött, friss anyatejet fagyasztás nélkül, hűtőtáskában adtuk oda. Megmértem a hűtőszekrényünk belső hőmérsékletét: az ajtóban 8°C, a legalsó szinten (ezen meglepődtem) 9°C volt.
Fontos, hogy a frissen lefejt tejet ne melegen öntsük rá a már hűtöttre, hanem előbb hűtsük le, és csak utána öntsük össze. A hűtőszekrényben a tej tetején kiülhet a zsírosabb rész, ez semmi bajt nem jelent, óvatosan rázzuk össze. Érdemes hőmérővel megmérnünk a hűtőszekrényben a hőmérsékletet, hiszen az 5 napos határidő a 4 °C-os hűtőre vonatkozik, és ez nálunk például nem teljesült.
Hogyan kapja a baba?
Egyszerre csak egy adagot melegítsünk, mert a felmelegített tejet még egyszer nem hűthetjük vissza.
Érdemes minél kevesebb átöntést alkalmazni: a legjobb, ha ugyanabból a palackból kapja vissza a baba, amibe fejtünk, mert a zsíros összetevők egy része minden egyes átöntésnél az edény falára tapad és kárba vész. Ha fagyasztás mellett döntünk, érdemes akkora adagokban fagyasztani, amit egyben elfogyaszt a baba, hogy semmit se kelljen kiönteni. Írjuk rá a fejés dátumát minden adagra. A palackot ne töltsük tele, mert a fagyasztás során nő az anyatej térfogata. Az anyatej összetétele alkalmazkodik a baba korához, így minél kisebb az eltérés a fejés időpontja és a visszaadás között, annál jobb.
A lelki rész is fontos
Az általam megkérdezett apukák azt is kiemelték, milyen nagy élményt jelentett számukra, hogy így ők is aktívan részt tudtak venni az etetésben. Bár néha fárasztó volt, azt gondolom, megérte. A tejtesó végig örömmel fogyasztotta az anyatejet, és 7 hónapon át sikerült napi egy adagot biztosítani számára. A két tejtesó azóta is szoros barátságban van, és szeptembertől ugyanabban az osztályban kezdték meg az első osztályt.
Apa lettem! – Útmutató apáknak a szülővé válás folyamatáról, örömteli és praktikus oldalairól