Egy-egy női ciklus körülbelül 28 napig tart, de ez egyéntől függően lehet hosszabb vagy rövidebb is; 26-32 napig mondható egészségesnek. A babát tervezők számára nagyon fontos lehet a ciklusok figyelemmel kísérése és a termékeny időszak felismerése.
Szerző: Németh Krisztina Aviva-torna-oktató
Állandóan változó
A női test hormonháztartása folyamatosan változik. A ciklus első felében az ösztrogén hormon segítségével felépül a méhnyálkahártya, melybe optimális esetben a későbbiekben beágyazódhat a megtermékenyített petesejt. Miközben a hormonok építik a méhnyálkahártyát, a petefészek is nagy munkában van: érleli, fejleszti a petesejtet, mely a ciklus közepére válik alkalmassá arra, hogy a sperma meg tudja termékenyíteni.
Áldott állapotra készülve
Az ovuláció során az érett petesejt kilökődik és innentől kezdve 24 órán keresztül megtermékenyíthető. Ez
ciklusunknak körülbelül a közepénél valósul meg, ekkor a legnagyobb az esély a fogantatásra. Mit jelent ez a gyakorlatban?
Ha lemaradtunk arról a bizonyos 24 óráról, várhatunk a következő ciklusunkig?
Szerencsére nem így van, hiszen a női test csodálatos. Mindent megtesz annak érdekében, hogy megtörténjen a megtermékenyülés.
Szexuális étvágyuk is fokozottabb. A hüvelyük pH-értéke pedig megváltozik.
Míg a ciklus korai szakaszában a vírusok, baktériumok visszatartása volt a cél savas közeg segítségével, a ciklus közepéhez közeledve a pH-érték lúgos irányba tolódik, és ezzel egy időben sokkal befogadóbbá válik a sperma számára.
Tehát, ha valaki áldott állapotba szeretne kerülni, érdemes az ovulációját megelőző napokban is védekezés nélkül együtt lennie partnerével.
Három fontos jelzés a testedtől
A babát tervezőknek nem feltétlenül kell minden hónapban ovulációs tesztet végezniük vagy ultrahangra menniük. Az ovulációnak vannak jelei, csak meg kell őket érteni.
Ilyen jel lehet az ébredéskori testhő megemelkedése. Érdemes ezt a vizsgálatot még az ágyban fekve elvégezni, mielőtt felkelnénk. Ha ezt a módszert alkalmazzuk, fontos, hogy mindig ugyanakkor mérjünk és ugyanazzal a készülékkel.
A méhnyaknyák eltéréseit is megfigyelhetjük. Mivel ez a hüvelyen keresztül távozik, elég, ha a reggeli pisilés előtt vagy után megvizsgáljuk, amit a vécépapíron találunk. A nyák menstruáció után lehet púderes, krémes jellegű, sárgás vagy fehéres színű, állagát tekintve mindenképpen elváló, széteső.
A méhszáj tapintása és pozíciója is idomul a ciklus aktuális állásához. (Ezt önvizsgálattal lehet ellenőrizni.) Menstruáció után alacsonyan helyezkedik el, zárt és kemény. Az ovulációhoz közelítve megemelkedik, nedvessé, nyitottá és puhává válik.
Hogy jobban megérthesd önmagadat
Az említett három meghatározó jelen kívül sok más változás is végbe megy, ezeket nevezzük másodlagos jeleknek. Ilyen jel lehet például a szúró érzés a petefészkekben az ovuláció idején, vagy a barnás
folyás a tüszőrepedés során. Ha komolyan foglalkozol tested rendszerével, működésével, meg fogod érteni, mi miért történik vele, és sokkal előbb észre fogod venni, ha valami pozitív vagy esetleg negatív változás (betegség) van kialakulóban. És ami a legfontosabb: jobban megértheted önmagadat, kívül-belül!
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.