Akárhogy is, egy újszülöttnek meglehetősen szűk helyen kell kibújnia. Még akkor is, ha császármetszéssel született. Erre a babák persze teljesen alkalmasak, de azért néha látványos nyomot hagy rajtuk az első nagy út.
Szerző: Sződy Judit
Az orvos megnyugtatónak szánt mosollyal közli a friss kismamával, hogy „Ne ijedjen meg, de a babának eltört a kulcscsontja.” Vagy, hogy „azért ilyen csúcsos a feje, mert nehezen fért ki”. Esetleg „Van itt egy vérömleny, de semmi teendő nincs vele”. Na, ekkor a legtöbb anya éppenséggel nem megnyugszik, hanem hihetetlenül ideges lesz. Hiszen nem tudja, hogy ezek a sérülések, amelyek egy felnőttet komolyan megviselnének, az újszülötteknél azért egészen más elbírálás alá esnek.
Kulcscsont törés
A legfontosabb, hogy tudd: a babának nem tört ketté a csontja. Csak meghajlott, és megduzzadt egy kis helyen, de szó sincs arról, hogy a csont darabjai eltávolodtak volna egymástól. A csecsemőkori töréseket „zöldgally törésnek” nevezik, pont azért, mert a babák csontjai rugalmasak – mint egy frissen kihajtott zöld gally. Hiába akarnál egy tavaszi vesszőt eltörni, csak megrepedne vízszintesen a hajlítás hatására. Hát, így van ezzel a baba kulcscsontja is. Egy kis dudort érezhetsz a kulcscsonton. Előfordulhat, hogy a baba nem szívesen szopizik úgy, hogy ráfekszik a sérült oldalra. Ebben az esetben jól jöhet a hónaljtartás, illetve a nyugágy testtartás szoptatás közben. Ez utóbbi azt jelenti, hogy te hátradőlsz, a baba rád hasal, és így szopizik. Így elkerülhető, hogy ráfeküdjön a fájdalmas vállra.
Fura fejforma
Előfordul, hogy az újszülött feje kissé hosszúkás, vagy aszimmetrikus, mire kibújik az anyaméhből. Ne aggódj, nem marad ilyen kis UFO, napról napra változik, majd végül szép kerek buksija lesz. Gondolj arra, hogy mennyire jó, hogy a baba ilyen mértékben képes alkalmazkodni a környezetéhez. Mivel a szülőcsatorna szűk, az újszülött pedig viszonylag nagy fejjel születik, a természet úgy oldja meg ezt a problémát, hogy a koponyacsontok összenövését késlelteti. A csontok között tehát nincs még összeköttetés, így egymásra csúszhatnak, deformálódhatnak anélkül, hogy a baba sérülne.
Csúcsfej
Na, ez aztán tényleg fura. A kisbaba olyan, mintha az ókori Egyiptom egyik szobrásza formázta volna. A feje csúcsos, hosszú, ha megfogod a „csúcsot”, az kissé puha, tésztaszerű. Valószínűleg a baba kicsit tovább időzött az ideálisnál a két világ határán: a feje csúcsa már kint volt, a java pedig bent. A fejre ráfeszülő méhszáj elszorítja a keringést, és ödéma (vizenyő) alakul ki. Néhány nap alatt felszívódik. Nincs semmi különös tennivaló. A zárójelentésen ezt a latin kifejezést találod majd: caput succedaneum.
Dudor a fej egyik oldalán
Akár babaökölnyi dudor is keletkezhet a megszületés során a baba fejének egyik oldalán. Ez a külső feji vérömleny vagy kefálhematóma (cephalhaematoma externum). Ez a koponyacsontokon a csonthártya alatt keletkező vérömleny, amely szintén a szülőcsatornán való áthaladáskor keletkezhet. Nem veszélyes sérülés, de ezzel együtt a legjobb, ha kímélitek a baba fejének ezt a területét. A kefálhematómás babák hajlamosabbak arra, hogy besárguljanak, ezért fordíts még nagyobb figyelmet a szoptatásra. (Az anyatej segít a sárgaság megelőzésében.)
Bevérzett szem
Bár ijesztően festhet a pici szem a jókora véres foltokkal, ezek az ugyancsak nyom nélkül felszívódó születési sérülésekhez tartoznak, nem okoznak látáskárosodást. Létrejöttük a szülőcsatorna szorításának köszönhető.
Kisebb sérülések a fejecskén
Császáros babákkal megesik, hogy kiemeléskor egy picit megvágják a fejbőrt. Ám ezek a pici sebek szinte nyom nélkül, gyorsan gyógyulnak, ugyanúgy, mint az a kis karcolás, amit esetleg burokrepesztéskor ejtenek a baba buksijának tetején.
Figyelem!
Ha a baba tartása feltűnően aszimmetrikus, csak egy irányba forgatja a fejét, és akár szoptatási nehézségek is jelentkeznek jellemezően az egyik oldalon, akkor célszerű gyermekorvos, neurológus vagy Dévény-terapeuta tanácsát kérni. Időnként előfordul, hogy a baba méhen belüli kényszertartás vagy születési sérülés miatt egy kis átmeneti segítséget igényel fejlesztés vagy gyógyító masszázs formájában.
Megjelent a HelloBaby! 2015. június-júliusi számában