A babák majd’ 50 százaléka házasságon kívül látja meg a napvilágot. Melyek a legfontosabb különbségek, hogy papírral, vagy nélküle vállal egy pár gyermeket?
Szakértő: Hadasné dr. Golyán Judit családjogi ügyeket tárgyaló bíró, szerző: Szále Kata
Folytatás
Mi a különbség a gyerekek szempontjából a házasság és az élettársi viszony megszűnését követő helyzetben?
A gyerekek jogi sorsának rendezése szempontjából nincs különbség: a szülői felügyeletjog gyakorlásának rendezésénél mindkét esetben a gyermek érdeke határozza meg a döntést, a szülői nevelési alkalmasság, az érzelmi kötődés, és még jó néhány körülmény értékelése után. A 2014 márciusától hatályban lévő polgári törvénykönyv alapkoncepciója az, hogy a szülők különválás esetén is közösen gyakorolják a szülői felügyeleti jogaikat, például váltott gondoskodással. Ilyenkor abban állapodnak meg, hogy egy hetet
az egyik szülőnél, egy hetet a másiknál lakik a gyermek.
A gyakorlatba, mert az esetek döntő többségében változatlanul az a megoldás a szétválást követően, hogy az egyik szülő gyakorolja a szülői felügyeleti jogot, míg a másik szülő a kapcsolattartás lehetőségével élve tartja fenn a gyermekkel az érzelmi kötődést.
Vagyonjogi szempontból sincs különbség a házasság és az élettársi viszony között?
De van! A házasságban élő felek válás esetén az egyenlő arányú közös szerzés elve alapján osztoznak mindenen, amit az életközösség alatt szereznek (kivéve, ha ettől eltérő tartalmú vagyonjogi szerződést kötöttek), ezzel szemben az élettársi viszonyban nincs közös szerzés, ennek felbomlásakor mindenki olyan arányban részesedik, ahogyan beletett a közösbe. Tehát aki többet keresett, az többet is visz.
…
Hogy merre tartunk? A magyar nők elsősorban a tartós és biztos párkapcsolatot tekintik a babavállalás feltételének.
Az elemzésekből arra lehet következtetni, hogy tovább fog nőni az élettársi kapcsolatban élők száma.
KÍVÜL ÉS BELÜL
A házasság és a gyermekvállalás időpontja lényegesen kitolódott, valamint az is természetessé vált, hogy a párok együtt élnek a házasságkötés előtt. Emellett hosszú évek óta tendencia, hogy nő a házasságon kívül született gyermekek száma – Nyugat-Európában határozottan, de itthon is.
2015 -ben ez az arányszám 48%-os volt, azután valamelyest csökkent. Nem mindegy persze, hogy futó kalandból, szeretői viszonyból vagy komoly, elköteleződött kapcsolatból jön világra egy kisgyermek, ahol a szülők nem házasodtak össze. Ez utóbbi esetben nem ritka, hogy évek múlva ugyan, de megtörténik
a házasságkötés is. Az azonban később mindig visszaüt, ha a házasság külső nyomásra köttetett.
Írásunk első részét itt olvashatod: