Miért alakulhat ki babát várva visszér-tágulat? Több dolog is közrejátszik. A hormonokkal kezdődik…
Szerző: Szále Kata
Extrém módon megnő a láb terhelése
A terhesség – ahogy a szó is kifejezi – nagy fizikai megterheléssel jár. A babavárás hónapjai alatt rengeteg dolog változik meg a női testben. Például jelentősen megnő a súly, amit a lábnak kell viselnie, elbírnia. És ez korántsem csupán a magzat súlya, és az anya plusz kilogrammjai. Nő például szervezetben a vízvisszatartás, ami szintén súlytöbbletet eredményez. Ilyen az is, hogy már a második trimeszter végére a várandós nő vérének mennyisége 30-50 százalékkal nagyobb, mint korábban volt.
Hogyan bírják el az erek a jelentősen megnőtt vérmennyiséget?
A vénák fala rugalmasabbá válik (a progeszteron hormon lazítja el), hogy kezelni tudja a megnövekedett vérmennyiséget. Mivel a keringés így lassúbbá válik (kezdetben a hormonok hatására, később a megnövekedett testsúly miatt is), a jelentősen nőtt vér térfogattal megbirkózni nem könnyű feladat. Jóval nehezebb dolga van a billentyűknek is, amelyek a vér visszaáramoltatásában játszanak fontos szerepet. Csökken a visszerek tónusa, a vénákban megnő a nyomás, és mindez az erek tágulásához vezethet, vénás pangást okoz, ez pedig már a visszér tágulat.
Később a terhesség előrehaladtával a növekvő anyaméh még jobban nyomja a kismedencei vénákat – fokozva ezzel az előbb leírtak hatását.
Hogyan kezeljük a visszeres lábat?
Kialakult visszerek esetén sokat segít a kompressziós harisnya viselése. Ami ugyan szintén nem épp kellemes a nyári melegben, mert szoros és melegít is. De sokkal kevésbé rossz, mint az úgy nevezett nehézláb-érzés, vagy a feszülő, bedagadt láb okozta kellemetlenség, fájdalom. A kompressziós harisnyát reggel kell felhúzni, fölemelve tartott lábra (fekve, esetleg ülve) és a kellemetlen tünetek az egész nap során elmaradnak.
A kompressziós harisnya egy speciális harisnya, mely nem engedi kitágulni a vénákat, tartást ad a felületes vénáknak, emellett segíti a vér áramlását a mély vénák felé, megelőzve ezzel a vér pangását és a trombózis kialakulását. Emellett természetesen módon megakadályozza a láb bedagadását.
Veszélyeztetettség esetén labor-teszten vérvétellel szűrhető a Leiden mutáció, azaz, hogy a kismama hajlamos-e a trombózisra.
Mit tesz még jót?
Úszás: kifejezetten jó hatással van az erekre, a keringésre, hűvösebb vízű medencét válasszunk!
Séta: ácsorgás nélkül!
Lábak felpolcolása: a lábak kerüljenek magasabbra, mint a szív vonala!
Értorna: érdemes rendszeresen végezni, naponta kétszer 1-2 percet szánni rá!
Értorna
1. Lábfej lefeszítése, és visszafeszítése (spicc/pipa),
2. Lábujjak bekarmolása és szétnyitása (macskaköröm/sült szalonna),
3. Bokakörzések (váltott lábbal befelé, kifelé, egyszerre be- majd kifelé),
4. Biciklizés a levegőbe emelt lábakkal (alkar támaszban).
Alvadékony vér és trombózis veszély
A várandósság során megváltozik a vér alvadékonysági állapota is. A vérben nő a véralvadásban szerepet játszó faktorok mennyisége és aktivitása, ezzel együtt csökken a természetesen véralvadást gátló anyagok mennyisége. A trombózis veszély megelőzése érdekében a szülés után az első hetekben (hat hétig) érdemes folytatni a kompressziós harisnya viselését, mert a véralvadás normál állapota nem áll helyre azonnal.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról