A baba születése utáni kórházban töltött napok gyakran inkább a “túlélésről” szólnak, mint arról, hogy az édesanya és a baba összeszokjanak, a kicsi békében adaptálódjon a méhen kívüli élethez, tanuljon szopizni és mindig a pihenő édesanyja mellet lehessen.
Sződy Judit laktációs szaktanácsadó IBCLC összeállítása
Ma már van mód arra, hogy a kicsi világra jötte utáni napon hazamenjenek… de a számos mellette szóló érv ellenére is van mit átgondolni!
Átgondoltabban!
Ha a család szempontjait vizsgáljuk, látjuk, hogy mindkét oldalon van feladat. Kórházi szülés esetén mindenképpen a korai hazaadás lenne az optimális, ám ehhez biztosítani kellene a megfelelő hátteret. Az otthonszülésről szóló 35/2011. (III. 21.) kormányrendelet azt szabja feltételként:
Ehhez hasonló színvonalú ellátás dukálna ambuláns szülés esetén is, ekkor valójában a szülés utáni 24 órát sem lenne szükséges a kórházban kivárni. Nagyjából ezt a modellt követi több nyugat-európai ország és az Amerikai Egyesült Államok. Lehetne cél az is, hogy a szülészeti intézményeket tegyük olyanná, hogy az anya és az újszülött biztonságban legyen, emellett személyre szabott gondoskodást kapjon, miközben a fontos családtagok támogatását is élvezhesse, korlátozás nélkül. Ehhez néhány magánintézmény és VIP osztály már közelít, de nem teljes sikerrel.
Valójában az állami intézmények is tehenének lépéseket azért, hogy a kórházi ártalmak jelentősen csökkenjenek. Ehhez azonban komoly szemléletváltás kell és új gondozási módok kialakítására lenne szükség. Például újra meghatározni a kórházi munka célját, az orvosok, a szülésznők, az ápolók, a családtagok és a páciensek szerepét.
Ezzel együtt a kórházak munkatársainak értenie kell szoptatás élettanához és támogatásához.
Mit tehet, aki a korai távozást választja?
A legjobb megszervezni az első napokban egy neonatológus látogatásait és készenlétét, akár magánúton is. Az sem árt, ha a szülők is felkészültek abban, hogy felismerjék, melyek azok a jelek, amelyek problémát jeleznek, és melyek azok a jelenségek, amelyek furcsák ugyan, de nem kórosak. Így időben segítséget kérhetnek, viszont nem fognak fölöslegesen az ügyeleten kikötni az újszülöttel egy ártatlan piros pötty vagy furcsa pisi miatt.
Rám is vonatkozik?
A korai hazabocsátás feltételei
Az Emberi Erőforrások Minisztere által kiadott rendelet:
Az újszülött 24 órát követő intézményből történő elbocsátásának feltételei
Abban az esetben kerülhet rá sor, ha a szülés időpontja a 37- 41. terhességi hét között történt, spontán jó állapotban született az újszülött és a posztnatális időszak is eseménytelen volt. A 24 órát követően az intézményből történő hazabocsájtás csak abban az esetben alkalmazható, ha azt minden érintett egészségügyi állapota indokolja, amelyért az intézeti elbocsátó orvos a felelős személy.
Hazabocsájtás részletes előfeltételei:
- A szülés a 37-41 hét között történt (hüvelyi, nem műszeres befejezéssel).
- Az anya multipara (vagyis többedszer szülő),
- A klinikai lefolyás zavartalan volt, a hazaadás előtti orvosi vizsgálat nem talált olyan elváltozást, ami további megfigyelést igényel.
- A hazaadás előtti 12 órában az újszülött légzése, szívműködése, testhőmérséklete dokumentáltan a fiziológiás határokon belüli volt.
- Legalább két alkalommal ürített vizeletet az újszülött.
- Legalább egy alkalommal ürített mekóniumot (magzatszurkot) az újszülött.
- Legalább két, egymást követő alkalommal táplálható volt az újszülött, a szopás, nyelés és légzés koordinációja problémamentes volt.
- Az anyai szűrővizsgálati eredmények maradéktalanul rendelkezésre állnak, nem indokolnak további beavatkozást.
- Az intézet biztosítani tudja az objektív hallásszűrés elvégzését, a BCG oltás megadását, az újszülött adaptációjának pulzoximéteres ellenőrzését, legalább transzkután bilirubin mérést, illetve ezek elvégzéséről más intézményben gondoskodik.
- Az újszülött szűrővizsgálatai tekintetében (csípő, hallás, anyagcsere betegségek) a szükséges intézkedéseket a kezelőorvos megtette (visszarendelés).
- Az újszülött kötelező BCG oltása tekintetében a szükséges intézkedéseket a kezelőorvos megtette (visszarendelés).
- Az anya kétséget kizáróan képes felelősséggel ellátni újszülött gyermekét, azoknak a képességeknek és tudásnak a birtokában van, ami alapján felismeri a normálistól eltérő állapotokat.
- Megfelelő szociális háttér rendelkezésre áll az otthoni ellátás biztonsága érdekében.
Ajánljuk kiadványunkat:
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!