A magyarországi népesség 9,7 millió főre tehető; tavaly nőtt a házasságkötések és a születések száma – többek között ez is kiderül a Központi Statisztikai Hivatal adataiból, illetve a Demográfiai portré 2021 című kiadványából.
Összeállította: Podonyi Hedvig újságíró
Kitolódott a családalapítás
A felmérések szerint ma a fiatalok később alakítják ki az első együttélésen alapuló párkapcsolatukat és később is házasodnak, mint évtizedekkel ezelőtt. Az ezredforduló óta az első együttélés jellemzően élettársi kapcsolat; az előzetes együttélés nélkül kötött házasságok visszaszorultak. Az elmúlt három évtized során az együtt élő párok legalább harmada 10 éven belül házasságot kötött, másik harmada szétköltözött, harmadik harmada pedig 10 év után is élettársként élt együtt tovább. Az együtt élők összeházasodásában meghatározó volt a gyermekvállalás szerepe.
A járvány hatása
2021-ban ismét így volt: december 19-ig a házasságkötések száma 8,3%-kal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. Ennek oka a Babaváró támogatás bevezetése lehet, amely a házasságban született gyermekek után vehető igénybe, és sok babát váró párt ösztönöz arra, hogy még a pici születése előtt házasságot kössön.
Több a baba
Bár a termékenység növekedése a koronavírus-járvány hatására 2020 és 2021 fordulóján néhány hónapra megtört, a továbbiakban folytatódott. A születések száma 2020-ban 3,4%-kal haladta meg a 2019. évi születésszámot, és a tavalyi évben is nőtt: 2021. december 19-ig 1,1%-kal több gyermek született, mint 2020 azonos időszakában.
Későn kezdjük
Mindemellett azonban a szülőképes korú nők létszámának csökkenése előrevetíti, hogy a termékenység jelenlegi növekedése ellenére is komoly akadálya lehet a jövőbeli születésszám-növekedésnek.
Ajánljuk még a témában: