Sokan „rózsaszín ködben” képzeljük el az életünket: a boldog, mosolygós várandósságtól a kiegyensúlyozott anyaságig. Legtöbben kismamaként is csupán a szülésig „készülünk”, hiszen ami utána jön az a nagybetűs BOLDOGSÁG. Aztán, ha nem így alakul, könnyen érezhetjük úgy, hogy kicsúszik a lábunk alól a talaj. De legalábbis úgy gondoljuk, hogy valamit elrontottunk.
Szerző: HelloBaby magazin
Amikor nem alakul minden ideálisan, nehezebb, mint reméltük, akkor sokszor magunkban keressük a hibát. Úgy érezzük, jobban kellene csinálnunk, jobban kellene éreznünk magunkat. Könnyen hibáztatjuk magunkat – sajnos. Az pedig, hogy egy elképzelt boldogságot várunk, rontja azt, ahogyan megéljük a nehezebb napokat, természetes problémákat. A hullámzó lelki állapot és nem felhőtlen boldogság pedig teljesen normális.
Szülés utáni depresszió – Vajon érint?
Hallunk a szülés utáni depresszióról, de saját magunkon beazonosítani egyáltalán nem olyan könnyű. Mennyire lesz tartós ez a hullámzás? Mennyire vagyunk mélyen, amikor letörtnek érezzük magunkat? De a legégetőbb kérdés talán az, el tudjuk-e maradéktalanul látni a csecsemőnket? Nagyon fontos a környezetünknek jelezni, hogy hogyan vagyunk. A védőnőnknek „hivatalból” is tudnia kell – és segítenie valamilyen megoldásra jutni -, ha túl nehéznek éljük meg az újszülöttünkkel való napi teendőket. Adjunk visszajelzést a párunknak, a családtagjainknak, barátainknak arról, ahogyan érezzük magunkat. Kérjünk segítséget – ez nagyon fontos, az édesanya és a baba szempontjából egyaránt.
Van kihez segítségért fordulnod?
Azok esetében is nagyobb az esély a mentális zavarra, akiknél valamilyen komplikáció lépett fel szülés közben. Azok a nők viszont, akiknél már korábban is jelentkezett ilyen probléma, kevésbé hajlamosak a szülés utáni depresszióra.
Várandósan még többen szenvednek tőle
A szülés utáni depresszió világszerte rengeteg nőt érint, de egy korábbi kutatás szerint sokkal több nő lesz depressziós a szülés előtt, mint után. Hatból egy anya számolt be komoly depressziós szimptómákról a szülés előtt, valamint amikor a gyermeke kilenc hónapos volt. Nyolcból egy nő számolt be szülés előtti depressziós tünetekről, 12-ből egy pedig a szülés után panaszkodott ilyesmire.
Nem kell egyedül megküzdened ezzel! Beszélj róla!
És az apa?
A probléma a közhiedelemmel ellentétben ráadásul nem csak az anyákat, hanem az apákat is érintheti: a kutatásban részt vevő 3500 kispapa 6,2 százaléka számolt be arról, hogy gyermeke születése előtt vagy után közvetlenül depressziós tüneteket tapasztalt.
Nem vagy egyedül!
Nők ezrei szoronganak és érzik magukat nagyon egyedül! Küzdenek a lehangoltsággal, a kilátástalansággal. Sokaknak nehéz időszakok ezek – kérj segítséget!
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!
Apa lettem! – Útmutató apáknak a szülővé válás folyamatáról, örömteli és praktikus oldalairól