Ma már Magyarországon is egyre több kórház szülészetén, gyermekágyas osztályán van gyógytornász. Igaz, még nagyon gyerekcipőben jár a kismamák és anyák ellátása kórházi keretek között, de mindenkit arra szeretnék bátorítani, hogy legyen nyitott, ha lehetősége adódik közös munkára a gyógytornásszal.
Szerző: Steinbachné Kapás Gabrielaa gyógytornász-fiziterapeuta, pre- és posztnatális tréner
Nézzük, mely területeken tud segíteni egy fizioterapeuta a szülés körüli időszakban. Először is, bizonyos intézmények a kismamák számára csoportos tornát szerveznek. Ez remek közösségi program, és szuper lehetőség a kapcsolódásra más kismamákkal, akik esetleg ugyanabban a kórházban szeretnének szülni, amellett, hogy a gyógytornásszal is megismerkedhetünk.
Szülés előtt és közben
A kismamatorna-órákon a gyógytornász segít elejét venni a derékfájásnak, a medenceövi fájdalmaknak (legyen szó keresztcsont vagy szeméremcsont felől érkező fájdalomról), a tartásproblémáknak, a vizesedésnek vagy a medencefenéki problémáknak. Személyes óra lévén, lehet jelezni az esetleges panaszokat, melyekre a szakember azonnal tud reagálni.
A szüléshez közeledve természetesen egyre nagyobb hangsúlyt kap a szülésre való felkészülés. Úgy gondolom, hogy az a kismama, aki rendszeresen jár célirányos kismamatornára, jóval kevesebb panasszal, jobb pszichés, lelki és mozgásállapotban készülhet arra, hogy életet adjon a gyermekének, és az sem hátrány, hogy várhatóan a szülés utáni felépülése is könnyebben fog menni. Azt a hírt egyelőre csak érdekességként oszthatom meg, hogy van már olyan hazai szülészet, ahol a vajúdás óráiban is be tud segíteni a gyógytornász – a szabad mozgás adta lehetőségeket kiaknázva annak érdekében, hogy a szülés, születés a természetes menetében haladhasson, minimalizálva a szülési sérülések kockázatát, növelve a baba és az anya komfort- és biztonságérzetét.
Szülés után
A szülést követően is jelentős támogatást adhat a gyógytornász. Hasi szülés esetén még az őrzőben segít előkészíteni az első felállást (légzőtornával, vénás tornával), egyébiránt szülés után 24 órával – akár hüvelyi szülés történt, akár császármetszés – finoman elkezdhető a gyakorlás.
Hogyan is néz ki ez?
Attól a gondolattól, hogy egy nappal szülés után „tornázni kell”, az anyukák megrémülhetnek. De ez egyrészt természetesen sehol sem kötelező, másrészt az első körben minden esetben csak ágyban fekve tornázunk egy kicsit – egy kellemes beszélgetést követően.
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy egy édesanyát sem célszerű lerohanni a torna ötletével, és lényeges a közös nevező megtalálása.
A gyermekágyas osztályokon általában mindennap nagy a pörgés a vizitek, a szoptatás, a szoptatási tanácsadás, a gyógytorna, a babafotózás és egyebek miatt, így azt is feltétlenül szem előtt kell tartani, hogy az édesanya tudjon pihenni/aludni.
Személyre szabottan
Kezdetben csakis egyéni torna jöhet szóba, utána mérlegelhető, hogy esetleg az egy szobában fekvő anyák számára ideális lehet-e egy közös torna. Az első napok tornái arról szólnak, hogy csökkentsék a szoptatással/babagondozással járó hosszas görnyedések és a fekvés okozta fájdalmakat, kellemetlenségeket, és komfortosabbá tegyük a kórházi napokat. Ezzel együtt tudunk reagálni az olyan akut problémákra, mint például a vizelettartási nehézség, a székrekedés, az aranyér, a gát sérülése, a derék- és hátfájás.
Később az ágy szélére kiülve például egyszerűbb légzőgyakorlatokra kerülhet sor a tartásrendezés érdekében.
Rendkívül fontos része a fizioterápiás ellátásnak az edukáció. A kórházi napokban rengeteg dolgot át tudunk beszélni a későbbi hetekre vonatkozóan, és személyre szabottan tudunk tanácsokat adni.
Maximálisan arra biztatok minden édesanyát, hogy a szülést követően érdeklődjön, elérhető-e az adott intézményben gyógytornász, és ha van fizioterápiás ellátás, mindenképpen használja ki! Hiszen a regenerációs folyamatok minősége is múlik ezen az első pár napon. Sajnos, a posztnatális tornák egyelőre kevés intézményben elérhetők, de bízzunk benne, hogy egyre nagyobb teret kapnak majd az elkövetkező években.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!