Már kisgyermekkorban a figyelem középpontjába kerül a cipő, annak kialakítása és formája. Legjobb volna persze mezítláb járni, de vajon tényleg így van?
Csörgő Andrea írása
Születésükkor a babák talpa puha, párnás, domború. A boltozatosság, a talp íveltsége csak később, a járással alakul ki az évek során. Amikor felállnak és a járni tanulás során egyensúlyoznak, talpukkal is kapaszkodnak, így az erősödik, izmosodik, a lábizmaik pedig fejlődnek. Ahogy a kisgyermek elindul, a szülőkben felmerül a kérdés, vajon milyen cipőt érdemes ráadni. Nem könnyű dönteni, hiszen hatalmas a választék: puhatalpú cipő, szupinált, vagy lúdtalpbetétes cipő, mind elérhetők már a boltokban.
Ezért is fontos tájékozódni arról, melyik fajta milyen előnyt kínál.
Szupinált cipő
Ennél a típusnál a talprészen, illetve a sarok belső oldalán van emelés, ezért a cipő kifelé lejt. Így aztán a lábat ellentétes irányú kompenzálásra készteti, ezáltal a befelé dőlő bokarész egyenesbe kerül.
Talpbetétes cipő
Az ún. lúdtalpbetétes cipők esetében a hosszanti boltozat belső oldalát emelik meg egy kis párnázott, vagy keményebb résszel. Ez a megoldás szintén azt a célt szolgálja, hogy a láb ne dőljön befelé.
Ilyen hatást talpbetéttel is elérhetsz, cipőboltokban, drogériákban kapható különböző változatokkal.
Ami lényeges, hogy a cipő kérge, vagyis a saroknak hátul a talprész és a boka köré eső része legyen zárt, erős és jól tartson. Ez megakadályozza, hogy megrogyjon az anyag, vagyis hogy a sarok és a boka elveszítse a tartását.
A cipő kiválasztása tehát fontos, ugyanakkor a talp izmainak erősödését ne a cipőtől várd!
Cipőben, vagy mezítláb?
A mezítlábasságnak akkor jut pozitív szerep, ha a felszín, amin közlekedünk, változatos, egyenetlen. Városi környezetben, az utcán, vagy a házban, de egyenes padlón hiába lennénk lábbeli nélkül. Természetes környezetben, ahol nem kell veszélytől tartani, nagyon hasznos a cipőnélküliség, hiszen itt alkalmazkodva a felszínhez edzheted a magad és gyermeked talpát.
A gyermek lába egészen az iskolás korig változik, így ne vonjunk le messzemenő következtetést abból, ha 4-5 évesen még úgy tűnik, bokasüllyedése van. Ha azonban panaszkodik, a talpéle, bokája, térdkalácsa fáj, akkor forduljunk szakemberhez! (Nem szabad összekeverni a csontnövésből adódó, jellemzően éjszaka jelentkező fájdalommal.)
Mit tehetünk mégis?
Nagyon jó lehetőség és móka a mezítlábas park, ahol moha, kisebb-nagyobb kavics, homok, patakmeder, farönk váltakozik és kínál izgalmas kihívást a talpizmoknak.
Ehhez nyújt segítséget a Mackógyógytorna lúdtalp ellen című könyv is. A szerző, Kovács Andrea gyógytornász, számtalan ötlettel szolgál a szülőknek arra, hogyan tehetik játékossá a lábacskák mindennapos karban tartását. Szívószál, kisebb plüssállatka, föltisztító pálcika, műanyagpalack: ezek az eszközigényei a fejlesztő tornának. A kapcsolódó holnapon pedig hasznos információkat és tanácsokat találsz arra vonatkozóan, hogy mit tehetsz otthon a gyermek testének egészséges fejlődéséért.