Manapság egyre több szó esik a gyermekvállalási tendenciákról és a csökkenő európai népességről. Ezekről kérdeztük Makay Zsuzsanna PhD demográfust, a Népességtudományi Kutatóintézet tudományos titkárát.
Szakértő: Makay Zsuzsanna; Szerző: Kató Iringó
Igaz, hogy Európa-szerte csökken a gyermekvállalási kedv?
Igen, ez egy hosszú távú tendencia. A demográfiában használatos az ún. teljes termékenységi arányszám, ami leegyszerűsítve azt mutatja meg, hogy átlagosan hány gyereke születik egy nőnek.
Az ideális az lenne, ha ez a mutató 2-2,1 lenne, mert akkor teljesülne, hogy a népesség reprodukálja önmagát.
Magyarországon ez a szám jelenleg kb. 1,49; míg 2010-2011 táján 1,24 volt, akkor ezzel az eredménnyel sereghajtók voltunk Európában. Egy másik fontos mutató ebben a kérdéskörben a születések száma, ami hazánkban 90.000/év körül alakul. Ez a szám viszonylag stabil az utóbbi években, egy erőteljes csökkenés után napjainkra stagnálás állt be.
Láthatjuk, hogy hazánkban két ellentétes folyamat zajlik: a teljes termékenységi szám nőtt az utóbbi években, a kisebb létszámú női generáció valamivel több gyermeket vállalt.
A jelenlegi 1,49-es teljes termékenységi arányszámmal még mindig az európai átlag alatt vagyunk. Magyarországon már az 1970-es-1980-as évek óta tartósan csökken a születésszám, ez reprodukálja önmagát, vagyis pont azért van kevesebb szülőképes nő, mert már nagyon régóta csökken a születendő gyerekek száma. A gyermekvállalási kort egyébként klasszikusan 15-49 év kor között határozzuk meg a demográfiában.
Előreláthatóan hová vezethetnek nálunk ezek a folyamatok?
A legnagyobb valószínűségű kalkuláció szerint 2070-re 7,8 millió fő lesz Magyarország lakossága a mostani 9,8 millió helyett. Ez erőteljes csökkenés.
A népesség fogyását azonban nemcsak a gyermekvállalás befolyásolja, hanem a halálozások száma is, ami hazánkban évente mintegy 120.000. Miután a születések száma 90.000/év körüli nálunk, a kettő között 30.000 a különbség, ami negatív népességfogyást jelez.
A harmadik tényező, ami a népességszámot befolyásolja, a vándorlás. Vannak olyan európai országok, pl. Németország, ahol a negatív természetes fogyás egyenlegét nagyobb számú bevándorló fogadásával kompenzálják.
Mindent összevetve most azt látjuk, hogy ha ezek a tendenciák folytatódnak, akkor hazánk népessége jócskán csökkenni fog.
Folytatás következik…!
Ajánljuk még a témában: