Másodlagos meddőségről akkor beszélünk, ha egy vagy több gyermek után a következő baba fogantatása vagy kihordása akadályokba ütközik. Ez a probléma történetesen gyakrabban üti fel a fejét mint az elsődleges terméketlenség.
Szerző: HelloBaby magazin
Ritkán fordulnak szakemberhez
A másodlagosan terméketlen párok nehéz feladat előtt állnak. Kisgyermekük mellett nem feltétlenül könnyed és kiegyensúlyozott a szexuális életük, így a szeretkezés kényszeredett munkává nőheti ki magát. Mindemellett – hacsak nem áll rendelkezésre egy fantasztikus gondozónő – a nehézségekkel harcoló anyuka folyamatosan hurcolhatja magával kisgyermekét az orvosi konzultációkra, ultrahangra és egyéb kezelésekre. Mindez az anyának elég kellemetlen, a kisgyermeknek pedig rendkívül unalmas lehet. És akkor még nem beszéltünk a rendelőben várakozó, elsődlegesen meddő asszonyok tekintetéről.
Tudni kell az okot!
A másodlagos meddőség – csakúgy mint az elsődleges – szerencsére diagnosztizálható és kezelhető: egyszerű tesztekkel felderíthetőek a hormonális problémák, a spermaszám eltérései és a petevezeték elzáródásai.
Amennyiben a pár rendszeresen konzultál a nőgyógyásszal, az urológussal valamint a reproduktív szakemberrel, és követik az előírt kezelést, nagy valószínűséggel meg fog érkezni a második gyermek.
Kérjetek segítséget!
Az is igaz azonban, hogy a másodlagosan terméketlen párok ritkábban keresnek fel reproduktív tanácsadót, sőt sokszor nincsenek is tisztában a kezelési módszerekkel. Gyakran önmagukat okolják a kialakult helyzetért. Úgy érezhetik, hiba volt túl sokáig várni a második babaprojekttel, sokak fejében még az is megfordul, hogy a második gyerekre pazarolják az időt és a pénzt, miközben a már élő csemetéjükre is fordíthatnák. Ha szülőként újabb gyermekre vágyunk, ám a tervezés során gondok adódnak, fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
Konzultáljunk orvossal!
Hogy milyen orvosra van szükség – nőgyógyász, vagy termékenységi problémákban jártas reproduktív endokrinológus –, az nagyban függ az életkortól és attól is, hogy mennyi ideig tartott teherbe esni az első alkalommal. Ne maradjunk olyan orvosnál, aki nem kezeli komolyan a felvetett problémát.
Ne várjunk túl sokáig!
Az életkor előrehaladtával egyre nehezebb akadályokba ütközhet a gyermekvállalás, ezért már időben keressük fel orvosunkat!
Kérjünk lelki segítséget is!
A másodlagos terméketlenség súlyos lelki problémákat okozhat. Ha szükség van segítségre, keressünk például egy önsegítő csoportot. Ha nem találunk ilyet, próbáljunk meg legalább egy segítő személyt találni, aki hasonló cipőben jár, és akivel megbeszélhetjük gondjainkat.
Tájékoztassuk a körülöttünk élőket!
A legtöbb embernek fogalma sincs arról, mi is az a másodlagos meddőség. Ha nem világosítjuk fel őket erről a veszteségérzettel járó állapotról, akaratukon kívül is megbánthatnak kimondott gondolataikkal.
Törődjünk magunkkal!
Gyermek mellett egy nőnek kevesebb ideje és energiája marad a testedzésre és a helyes táplálkozásra, pedig az egészséges életmód és a megfelelő testsúly nagyban elősegítheti a kisbaba megfoganásának és kihordásának esélyeit.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.