A hatályos egészségügyi törvény szerint egyedülálló nőnél a reprodukciós eljárás akkor végezhető el, ha a nő életkora vagy egészségi állapota (meddőség) következtében gyermeket természetes úton nagy valószínűséggel nem vállalhat.
Szerző: Hugyecz Marietta
Egyedülálló nőként
Mielőtt bárki is az egyedülálló anyaság mellett döntene, mindenekelőtt érdemes tisztáznia önmagával, hogy kizárólag gyermekre és anyaságra vágyik, vagy inkább teljes családra, és ad még időt magának, hogy ez a csoda megvalósulhasson. Azt is jó végiggondolnia az érintettnek, hogy mit jelent számára nőnek, anyának lenni. Számos egyedülálló felnőtt nő ugyanis csak akkor kapott elismerést a szüleitől kislánykorában, ha a teljesítménye kiemelkedő volt, így saját magát is a teljesítménye alapján ítéli meg. Sikeres a munkájában és gyakran vezetői pozícióba is kerül. Ezáltal azonban a párkapcsolatban is ő lesz az irányító, másként nem is érzi magát biztonságban, miközben talán vágyna egy erős férfira, gondoskodásra, védelmezésre.
Egyedül, de miért?
Az, hogy valaki nőként egyedül gyermeket szüljön és neveljen, még a közelmúltban is előítéletekbe ütközött, ma már azonban egyre gyakoribb. Felelőtlenség lenne ez?
Persze jellemzően nem arról van szó, hogy az így döntő nők tudatosan apa nélkül szeretnének anyává válni és gyermeket nevelni, hanem arról, hogy nem találnak olyan párt, akivel bizalommal gyermeket vállalhatnának, ráadásul a biológiai órájuk is sürgeti őket. Szerencséjükre a reprodukciós technológia egyre fejlettebb, így lehetővé vált a mindinkább későbbre tolódó gyermekvállalás, spermadonációval pedig a férfi közvetlen közreműködése is kihagyható.
Akik nem egyedül tervezték
Arról sem feledkezhetünk meg, hogy sajnos, a házasságok fele válással végződik, és ha ez történik, az esetek nagy többségében a nők nevelik tovább egyedül gyermekeiket. Mindent szinte ugyanúgy kell megoldaniuk, mintha egyedül vállalták volna az anyaságot, és általában képesek is megteremteni mindent, amire ehhez szükség van. Ugyanakkor az apát, apai szerepeket az anya nyilvánvalóan nem helyettesítheti a gyermek életében. Ahogy a szülők tudatosan sok mindenre megtanítják utódaikat, úgy viselkedésükkel, együttműködésükkel megmutatják neki azt is, hogy milyen lehet és hogy működhet egy párkapcsolat.
Egyedül, de mégis hogyan?
Van, aki társkereső oldalon regisztrál, hogy megtalálja azt a személyt, akivel rövid időn belül családot alapíthat, és sokan járnak sikerrel. Nem ritka, hogy a gyermekre vágyó nő elgondolkodik azon, van-e a környezetében olyan megfelelő külsejű, értelmes, kedves férfi, aki nem üzleti szándékkal, „szívességből” segíthetne neki. Ehhez mindenképp kellő érettség és tisztázott viszony szükséges. Vannak férfiak, akik egy ilyen kéréstől megijednek, vannak, akik megtiszteltetésnek veszik ugyan, de mégsem tesznek eleget neki, illetve vannak, akik készségesnek mutatkoznak. A mesterséges eljárással szemben ennek a választásnak az az előnye, hogy ilyenkor az apa mégiscsak tényleges személy, nem csupán egy név a dokumentumokban.
Az örökbefogadást az is meghiúsíthatja, hogy sokan nem tudnak lemondani a vér szerinti gyerekről, úgy vágynak az anyaságra, hogy átélhessék a gyermekvárást és a szülést.
Mint már említettük, művi eljárásra is lehetőség van. A törvény engedélyezi egyedülállóknak a mesterséges megtermékenyítést anonim donorral, kizárólag fizetős alapon. Ezáltal viszont eleve kiszorulnak a rendszerből azok, akiknek szerényebbek az anyagi lehetőségeik. Ráadásul rengeteg vizsgálaton, beavatkozáson kell átesni. Az első lehetőség az inszemináció, ami a legközelebb áll a természetes fogantatáshoz. Sikertelenség esetén a gyermekre vágyó nő lombikprogramban is részt vehet, ami még komolyabb előkészületekkel és lebonyolítással jár. Nem könnyű ilyenkor egyedül ülni a váróban a párok között, és talán nehezebb felhőtlenül örülni a sikernek is, hiszen nincs társ, akivel meg lehetne osztani az élményeket.
A problémák megoldásához, az észszerű választásokhoz nagyban hozzájárulhat, ha az anya családi háttere egyébként alapvetően kiegyensúlyozott, előítéletektől mentes, támogató, illetve az is sokat jelenthet, ha az érintett önsegítő szülői csoporthoz csatlakozik.
CSALÁDTERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.