A szülővé válás nem könnyű útján az érintettek gyakran találkozhatnak olyan babákkal kapcsolatos szóbeszédekkel, hiedelmekkel, amelyekről később kiderülhet, hogy a felük sem volt igaz. Ennek ellenére szájról szájra terjednek, akár generációkon át.
Szerző: Zimmerer Anita pszichopedagógus
Olykor nehéz kiigazodni a baba gondozásához, ellátásához kapott kéretlen tanácsok, „biztos” tippek között, amelyek akár frusztrálók is lehetnek a szülők számára. A szakértőktől származó tények segíthetnek eldönteni, melyiknek mennyi hitelt lehet adni.
A sok dajkálás megárthat?
Idősebbek gyakori tanácsa, hogy ne kapkodjuk fel folyton a csecsemőt. Pedig semmiféle káros hatása nincs a babára, a pszichéjére és a testi fejlődésére sem, ha sokat van kézben, ha ölelgetik, babusgatják. Sőt!
Komolyzenét a magzatnak?
Sokan hiszik, hogy jót tesz a magzatnak, ha komolyzenét hallgat az édesanyja hasában, mert akkor sokkal előbb fog beszélni. Bár a zene tetszhet a picinek, az utóbbi feltételezésnek nincs valóságalapja.
Éjszakai alvás – rendben van ez így?
Sok fiatal szülőt riogatnak az éjszakai alvás nehézségeiről szóló történetekkel. Aggodalmat kelt bennük, hogy a babájuk nem alszik eleget, mert gyakran felébred éjszaka. Ezek az ébredések azonban teljesen normálisak! A baba elalvása, alvásciklusainak rendszere, alvásritmusa ilyenkor még nagyon más, mint a felnőtteké vagy mint akár a nagyobb csecsemőké, kisgyermekeké. Az együtt alvástól sem kell feltétlenül elzárkózni: lehet biztonságos, ha megfelelő módon történik.
Ha fogzás, akkor láz?
Gyakori tévhit, hogy a fogzás feltétlenül lázzal jár. Ez nincs így, bár ritka esetben hőemelkedés előfordulhat. Ha láz alakul ki, annak valószínűleg nincs köze a fogzáshoz, hanem egy betegség kísérőtünete, amelynek a diagnózisát orvosra kell bízni.
Veszélyes-e a bébikomp?
A bébikompokat sok szülő kedveli, pedig az ezek veszélyességével kapcsolatos vélekedéseknek van alapjuk. A járássegítő eszközök használata nagyobb mobilitást tesz lehetővé, mint amilyet a gyermek idegrendszeri, testi fejlettsége valójában megengedne.
Könnyen elveszítheti az egyensúlyát, kieshet belőle. A mozgásfejlesztéssel foglalkozó szakemberek, szomatopedagógusok óva intenek attól, hogy bébikompot használjunk.
Ráérünk az allergénekkel?
Az allergén ételek korai fogyasztása valójában jelentősen csökkentheti az allergia kialakulásának veszélyét. Persze mindenképpen fontos erről és az allergének étrendbe kerülésének módjáról, időzítéséről a gyermekorvossal konzultálni!
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról