A Barka ethical clothing megálmodója egy háromgyermekes édesanya, Balla Diána Felícia. A vállalkozás mellett családjával együtt önellátásra törekszik otthonuk, kertjük kialakításában is. Hogyan lehet ennyi szép és fontos dolgot egyensúlyban tartani, egyszerre működtetni?
Szerző: Szále Kata
Hogyan született meg a Barka gondolata?
A ruhatervezés, a ruhák átalakítása, hogy miből mit lehet kihozni, régóta kedves és izgalmas kérdés volt számomra. Tudni kell, hogy a férjemmel Srí Lankán ismertük meg egymást és vissza-visszavágyunk. Amikor egyszer a második gyermekünk születése után ott jártunk, eltávolodva kicsit az itthoni dolgoktól, másképp rálátva azokra és kívülről szemlélve az életünket, terveket kezdtem szőni a Barkáról.
A kényelem persze nagyon fontos, de nem szerettem volna mackónadrágban járni.
Srí Lankán mi mutatkozott meg leginkább a ruhaipar visszásságai közül?
Egészen másként nézel a környezetvédelemre egy olyan országban, ahol a szemétkezelés alig működik.
Srí Lankára olyan gyorsan tört be a nyugat, hogy nemigen tudják kezelni azt a hulladékmennyiséget, amit magával hozott.
Hogyan vágtál bele a Barka ethical clothing megvalósításába?
Visszatérve Magyarországra, apró léptekkel indultam el. A tervek – hogy milyen ruhák legyenek – rég készen voltak, a gondolkodás, a tervezés folytatódott: milyen etikusan gyártott, fenntartható anyagokat használjak? Mi legyen a hulladékokkal? Most már öt éve lesz, hogy több termékkel, de kis darabszámokkal elindultunk.
Azóta megszületett a legkisebb lányod is. Hogyan fésülöd össze az egyéb teendőidet a családi élettel?
Erre a kérdésre nap mint nap keresnem kell a választ. A két nagyobb gyermekem már intézménybe jár, de ők is hazajönnek ebédelni. Rengeteg az új helyzet, amelyekre megoldást kell találnom, aztán vagy működik, vagy nem… Több vágányon futnak egymás mellett a napi teendők, és amikor olyasmire van szükség, amin gondolkodni kell, amihez csend kell, akkor a családi időből tudok lecsippenteni, illetve az alvásidőből vagyok kénytelen.
Milyen segítséged van a hétköznapok során?
Budapestről elköltöztünk, mivel olyan fenntartható otthonra vágytunk, ahol van esély az önellátásra. Így azonban a nagyszülőkhöz nem tudunk csak úgy átugrani. Ám ezen a helyen is új kapcsolataink alakultak ki, barátságok szövődtek, besegítünk egymásnak.
Meglátjuk, mit szólnak majd hozzá a gyerekek. Gyakran fordul elő, hogy kigondolunk egy új rendszert, majd a hétköznapok az egészet átírják.
Hogy sikerült a fenntartható, önellátó otthonotok megvalósítása?
A házunk lényegében egy gyümölcsösben fekszik – távol mindentől. Mellettünk az erdő. Azt tudtuk, hogy a természettel összhangban szeretnénk élni. Általában naivitás és optimizmus jellemez minket, amikor belevágunk valamibe, ezúttal is volt ezekből jócskán. A férjem több tapasztalattal rendelkezett a növényekkel kapcsolatban, mint én (ő kertépítőként dolgozik) – de egy önellátó kertet működtetni, fenntartani nagy kihívás.
Beszélgetésünk előtt is épp Srí Lankán jártatok. Milyen hatással volt rád, illetve a Barkára ez az út?
Ilyenkor, amikor visszajövünk, még sok minden dolgozik bennem. Ami a Barkát illeti: egészen más színvilág és minták jellemzik a Srí Lanka-i anyagokat, ugyanakkor vannak kifejezetten jó minőségűek az ott készített kelmék között, ezért további együttműködésben gondolkodom, csak még jobban körül kell járnom a lehetőségeket. Hoztam magammal anyagokat – gyönyörű szépeket találtam –, így legalább nem kellett külön ideszállíttatni ezeket. Bár eddig szem előtt tartottam, hogy az organikus pamut- és lenanyagok helyiek legyenek, Európából származzanak, mára már többször szembesültem vele, hogy ez esetben is sokat utazhatnak. Például a Hollandiából rendelt lenvászon Törökországból érkezik oda, mi már a harmadik állomás vagyunk, tehát ez sem rövid út.
Hogyan működtetted a vállalkozást a távolból?
Nagy kérdés volt: hogyan működjön? El tudom-e engedni? És persze lényeges volt, hogy ne várjak túl sokat ettől az időszaktól. Segített a varrónőm, ő nagyobb részt vállalt a csomagelőkészítésekből és váratlanul baráti segítséget is kaptam, egy barátnőm vállalta a csomagküldést.
Most milyen terveid vannak?
Szeretném a csendesebb időszak után újra előrevinni a vállalkozást, de szeretnék megelégedni azzal is, amikor „csak” működik.
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP