Frontális ütközéshez hasonló hatása van az egy éven aluli gyermekre, ha valaki megrázza, mert a kisbaba még nem tudja megtartani a fejét – figyelmeztet a megrázott gyerek szindrómára a Semmelweis Egyetem közleménye.
Szakértő: Dr. Rudas Gábor, Semmelweis Egyetem
Miről is van szó?
Leginkább a baba sírása okozta szülői frusztráció váltja ki, hogy a tehetetlen felnőtt megrázza a babát: “Ne sírj már!” – nem is gondolva arra, milyen súlyos károsodást okozhat mindez.
Japánban a társasházakban lakó családok körében végeztek egy megfigyelést. A kisbabát gondozó szülők tartva a szomszédok rosszallásától mindenféle praktikát kipróbálnak, hogy elhallgattassák a hangosan síró csecsemőt. Ám a sírásból való kizökkentés ilyen módon rendkívül veszélyes!
Mi történik pontosan?
A klinikai tünetek sokfélék lehetnek: hányhat, letargiás lehet a baba, nem mozog, vagy éppen túlságosan nyugtalan. A védőnő, vagy a gyermekorvos is sokszor csak annyit sejt, hogy valamilyen központi idegrendszeri problémája lehet a csecsemőnek. Az egyetlen külső jel a feszülő kutacs lehet, hiszen az agyban mindent kitölt a vér.
Dr. Rudas Gábor, a Semmelweis Egyetem MR Kutatóközpont igazgatója évente mintegy öt ilyen esettel találkozik, de ez szerinte csak a jéghegy csúcsa. „Ha valaki egyszer megrázta a gyermekét, általában megteszi többször is. Mivel a vérömleny nem feltétlenül okoz azonnali tüneteket, a felnőttek gyakran nem is sejtik, milyen súlyos sérülést okoztak” – mondja Rudas doktor, aki kiemeli: az MR vizsgálaton többek között azt is látják, mennyire friss a vérzés, valamint, hogy az agyban milyen károsodás lépett fel.
A vigasztalhatatlanul síró csecsemő kizökkentésére tilos a megrázást alkalmazni! Soha nem szabad megrázni egy kisbabát!
Megrázott gyermek szindróma
Az egy évesnél fiatalabb csecsemők között a bántalmazás a második leggyakoribb halálok, a baba rázása pedig a 0-3 éves korú gyermekeket érintő leggyakoribb bántalmazási forma. Általában a szülők – vagy a gondozók – idegességükben, tehetetlenségükben rázzák meg a vigasztalhatatlanul síró kisbabát anélkül, hogy tisztában lennének a következményekkel. Előfordul olyan eset is, hogy levegőbe dobálástól szenved agykárosodást a gyermek. Mivel a Shaken Baby Szindróma (megrázott gyermek szindróma) általában semmiféle látható sérüléssel, töréssel nem jár, ritkán gyanakszanak bántalmazásra.
Játékból sem!
Nem kevésbé veszélyes a csupán játékból, megnevettetés céljából dobált csecsemő: Tilos tehát a “repül a baba!” Nyáron a vízben játszott feldobálás is hasonlóan veszélyes egy csecsemő agyának. A legjobb szándékkal is idézhetünk elő bajt. Ne dobjuk a magasba a babát!
A BABA ELSŐ ÉVE
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.