Sokan úgy gondolják, felelőtlen az az anya, aki császár utáni hüvelyi szülésre készül, míg sem a hazai, sem a nemzetközi szakmai eljárásrendek nem tartják indokoltnak az újabb császárt, ha nincs különleges ok.
Szerző: Sződy Judit, szakértő: Dr. Ujvári Attila szülész-nőgyógyász
Dr.Ujvári Attila, a Szent István Kórház szülész-nőgyógyász szakorvosa azt állítja, szinte ugyanakkora lehetne az esélye a hüvelyi szülésre annak, aki előzetes császár után érkezik a szülőszobára, mint aki először szülőként érkezik. Mégis országszerte elenyésző a VBAC-k (Vaginal Birth After Caesarian – császár utáni hüvelyi szülés) száma. Ujvári doktor szerint évről évre javul a helyzet: ma már legalább sok helyen kilátásba helyezik ezt a lehetőséget, hosszú évekig még ezt sem tették.
Nem indokolt a feltétlen császár!
Szakmailag nehezen magyarázható, hogy miért ódzkodik a császár utáni hüvelyi szüléstől a legtöbb szülész és sok anya is, ha a statisztikákat és a nemzetközi standardokat nézzük. Ha a magyarországi jogi hátteret vizsgáljuk, akkor persze érthető. Az orvosok és családok közös érdeke, hogy minél több baba szülessen, és hogy az anya és a baba jól legyen. Nem az orvosok és az anyák állnak szemben, hanem a jog egyes képviselői használják ki ezt a helyzetet. Az osztályokon gyakran elhangzik: “Amiatt, hogy fölöslegesen császárt végzett, még nem ítéltek el senkit, ám elmaradt császármetszés miatt igen.” Ugyanakkor ez is változóban van, hozzám már érkezett emberjogi perben megkeresés indokolatlanul végzett császár miatt.
A hegszétválás réme
A hegszétválás esélye az összes, hatalmas esetszámú nemzetközi vizsgálat szerint nagyjából 1 százalék. Bizonyos speciális háttérrel (nagy, függőleges vagy T-alakú előzetes metszés, sokadik szülés miatt elvékonyodott méhizomzat stb.) ennél valamivel magasabb. Mivel magának a császármetszésnek is vannak kockázatai a hüvelyi szüléssel szemben, a hegszétválásra való hivatkozással teljesen elzárkózni a VBAC-től nem indokolt.
A hegszétválás ritka szövődmény, ráadásul előzetes császármetszés nélkül is – bár nagyon ritkán – létrejöhet méhrepedés. Szerencsére vannak módszerek, amelyekkel megbízhatóan észlelhető, ha megindul ez a folyamat, és gyors beavatkozással a helyzet az esetek legnagyobb részében menthető. Hegszétválás során attól félünk, hogy a baba és a köldökzsinór a hasüregbe kerül, így a baba sérül, a legrosszabb esetben akár el is veszíthetjük. Azokon az osztályokon, amelyeken gyorsan elérhető a műtő és az aneszteziológia, a tragédia szinte biztosan megelőzhető.
Intő jelek
Ha két méhösszehúzódás között is éles fájdalomra panaszkodik, vagy megváltozott módon fájdalmassá válik a hangja, ha hüvelyi vérzést tapasztalunk, ha a méh összehúzódásai gyengülnek, vagy erős, rendszeres összehúzódások ellenére elmarad a méhnyak elsimulása, a méhszáj tágulása, akkor ellenőrizni kell a hasat. Ha elkezd szétválni a heg, akkor azonnal irány a műtő. De ez nagyon ritkán fordul elő.
Gyógyító szülés
Ma a „széllel szemben” többnyire elkötelezett anyák mennek, akik felkészültek, tájékozottak, tudják, mit szeretnének.
Ismerik a VBAC kockázatát, de az előnyeit is és tudják, hogy a szülés lelki sebeket gyógyíthat be.
Császármetszés után sok nő úgy érzi, hogy alkalmatlan a szülésre, pedig az emberiség hárommillió éves története során bebizonyosodott, hogy az embercsecsemő képes megszületni. Sok nő mesél arról, hogy VBAC után érezte magát teljes értékű nőnek. A jelenlévő apa számára is elemi élmény, ha úgy szervezzük meg a szülést, hogy azt ne orvosi eseményként élje át.
A császármetszési arány emelkedése csökkenti a születésszámot. Egyrészt a nők a kudarcélmény miatt tartanak az újabb terhességtől, másrészt sok orvos és sok anya hiszi, hogy háromnál több császár már nagyon veszélyes, így nem születik meg a negyedik gyerek.
Teljesen más folyamatok zajlanak az anya és a baba szempontjából is. A császármetszés kockázatos hasi műtét, a felépülés is lassabb. Abba kevesen gondolnak bele, hogy a műtét után nagyobb az esélye a vetélésnek, komplikáltabb lehet a terhesség és a következő műtét is. Összenövések keletkezhetnek a kismedencében, ami megnehezíti a következő műtétet, ráadásul állandó kellemetlenséget, fájdalmat okozhatnak az anyának. A kisbaba is jobban jár, ha „hagyományos módon” születik. A szülőcsatornán való áthaladás olyan folyamatokat indít be, amelyek a légzés, a keringés stabilitását biztosítják, sőt, csökkentik a fertőzés veszélyét is. Hüvelyi szülésnél a méhen belül esetleg a tüdőbe került mekóniumos magzatvíz a kismedencén való áthaladás során sokkal nagyobb mértékben kipréselődik a tüdőből, így szinte sosem fordul elő a mekóniumos magzatvíz belélegzéséből kialakuló veszélyes szövődmény, császármetszésnél azonban igen.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!