Szerepe összetett, jelenléte szó szerint létfontosságú a babatervezés idején és a terhesség megmaradásában is. Mitől sárga, és mi köze van a progeszteronhoz? Bemutatjuk a sárga testet!
Szerző: HelloBaby magazin
A sárgatest (corpus luteum) nem más, mint hormontermelő szövet, amely minden egyes ciklusban, a petesejt kilökődése után, a megrepedt tüsző helyén létrejön. Szerepet játszik a hormonális működésben, a méh „felkészítésében”, a várandósság létrejöttében, és a terhesség első trimeszterében is.
Elsorvad, ha nincs feladata
A sárgatest a petesejt kiszabadulása után, a petefészek felszínén sárgatesthormont, azaz progeszteront kezd termelni, amely vastagítja a méhnyálkahártyát, és előkészíti a méhet a megtermékenyített petesejt befogadására.
Fenntartja a terhességet
Ha a spermium megtermékenyíti a petesejtet, és a zigóta beágyazódik a méhnyálkahártyába, a sárgatest nem sorvad el, hanem nagyjából a 11-12. hétig tovább termeli a progeszteront, amely szó szerint létfontosságú: segíti a terhesség fennmaradását. (Később ez a méhlepény feladata lesz – ez az „átállás” kritikus pillanat, számos vetélés következik be ekkor. Magasabb progeszteronszinttel azonban könnyebb és gördülékenyebb lehet az „átállás”.)
De vajon hogyan ellenőrizzük a szintjét?
Figyeljük a progeszteron szintjét
Ha önmegfigyeléseket végzünk, és rendszeresen mérjük reggelente a hőmérsékletünket, a ciklus során kialakult hőmérsékleti görbéből értékes információkhoz juthatunk. A ciklus ovuláció utáni szakasza (sárgatestfázis) ugyanis állandó – 10-16 nap közötti hosszúságú -, és egyénileg azonos „mintát” mutat, tehát például mindig 12, vagy mondjuk 15 napos. Ha babát szeretnénk, ám a sárgatestfázisunk nagyon rövid, valószínűleg nincs elég progeszteron a vérünkben ahhoz, hogy az új élet kellőképpen megtapadhasson. Ekkor érdemes hormonvizsgálatra menni (nőgyógyász rendeli el), amely a ciklus 3-5. napján, majd az ovuláció után a ciklus 17-19. napján, és végül a ciklus 23-25. napján történik. A vizsgálatsorozat megmutatja a ciklus fő hormonjainak szintjét. Ezt kiegészítik még ultrahangos vizsgálatok is, amelyekből meg lehet állapítani az érő tüsző nagyságát, a sárgatest méretét, és a méhnyálkahártya vastagságát is.
Stimulálni kell
Ha a szervezetben kevés a sárgatesthormon, érdemes hormonstimulációs kezelést végezni. Ezzel lehetővé válik, hogy a méh nyálkahártyája valóban felkészülten várja a belé költöző kis életet. Az elmúlt évtizedekben szerencsére számos eredmény született – a szakemberek felfedezték a sárgatest-elégtelenség és a meddőség közötti kapcsolatot, így a különféle kezeléseknek köszönhetően sok család boldogsága született már meg.
Ha viszont a ciklus második fele 10 napnál rövidebb, akkor nincs elég progeszteron, és nem tud hová, nem tud jól megtapadni az új élet.
De miért sárga?
Valójában narancssárga szövetről van szó – az emberi szervezetben a petesejt kilökődésekor a sárgatest inkább ilyen árnyalatú. Ám a sárgatest nevet a teheneken elvégzett kutatások ihlették, márpedig ezeknél az állatoknál a corpus luteum sárgás színű.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.