A szülők többsége úgy gondolja, – ha rajtuk múlik – a baba nem kap majd cumit, ám az esetek 80%-ban mégis beadják a derekukat – és a cumit a gyerek szájába. Van, aki tiltakozik a cumi ellen, mások szerint csak így lehet elaltatni a babát.
Szerző: HelloBaby magazin
Sok kérdés merül fel
Valóban káros hatásai lesznek? Okozhat cumizavart? Árt a fogak fejlődésének? Késlelti a beszédfejlődést? Túlságosan rá tud szokni? Mi van, ha nem tud róla leszokni a gyermek?
Az egészséges újszülött már a megszületése utáni percekben szopó mozgásokat végez, teszi ezt amiatt, hogy táplálékhoz jusson és boldogan élvezze édesanyja biztonságos közelségét. Érthető, hogy miért van szüksége a szopás nyugtató hatására a későbbiekben is, ha fáj valamije, fáradt vagy álmos. Ahogy az is érthető, miért fordulunk cumihoz, amikor sírásán már semmi sem segít, és bizony gyakran működik is, sok baba ezzel kárpótolható. Persze vannak csöppségek, akik nem vigasztalódnak a cumitól, inkább az ujjukban látják a megoldást (ezt a választásukat nemigen tudjuk befolyásolni), ahogy az is igaz: a saját ujját “nem vehetjük el” tőle így talán leszokni is nehezebb. Viszont tény, hogy az ujjacskáját legalább biztosan nem tartja a szájában egész nap, például ha játszik.
Elkerülhetetlen a cumi? Édesanyák tapasztalatai:
Éva úgy gondolta: igény szerinti szoptatással el tudják majd kerülni a cumizást, ehhez képest, mikor kisfia 2 hónapos lett, alvás közben élvezettel az arcocskáján elkezdte szopni az ujját. “Nem akartuk, hogy ez a szokása megmaradjon, így inkább cumit adtunk neki. Amikor jött a foga, sokszor a szájában volt. A cumi nélkül azóta sem tud elaludni, pedig már másfél éves” – mondja Éva, aki továbbra is tart attól, hogy az ujj lesz a “befutó”, ugyanakkor már szívesen megválna a cumitól.
Ágnes azt meséli: mindenki óva intette őt a cumitól, de nehéz volt megfogadni a tanácsokat, amikor kisbabája vigasztalhatatlanul sírt. “Kipróbáltuk a cumit, de csak addig, amíg meg nem nyugodott. Bevált! Azóta is használjuk, de csak vészhelyzetben, rövid időkre. “
Vajon előbb-utóbb minden család rákényszerül a cumira. Valóban nincs más megoldás?
Cumi helyett ringatás, szoptatás?
Kinga három gyermek édesanyja, arról számol be, hogy egyik gyermeke sem cumizott, és mindhármat igyekezett igény szerint szoptatni. Az első kisfiát egyszer megpróbálta cumival megnyugtatni, ám ő kiköpte és a hüvelykujját választotta, Kinga a szíve mélyén örült a reakciójának és nem is kínálta cumival többször. Ez szerencsére egyáltalán nem befolyásolta sem a szopizásban, sem a beszédfejlődésben. Két kisebb testvére, – akik szintén igény szerint szopizhattak, hordozta őket – az ujjacskájukra sem találtak rá, ők sem cumiztak egyáltalán.
Major Melinda, klinikai szakpszichológus szerint érthető anyai igény, hogy a síró babát a lehető legrövidebb úton szeretnék megnyugtatni, ám sokan abba a csapdába esnek, hogy később a legkisebb nyöszörgésre is a baba szájába rakják, holott lehet, hogy a kicsi csak egy kis figyelmet szeretne.
“Akkor éljünk csak a cumival, ha úgy érezzük, hogy már mindent kipróbáltunk, fogytán van a türelmünk, és nem látunk már más megoldást.” Melinda azt is hozzáteszi: a baba előbb-utóbb úgyis rátalál a saját ujjára, amitől megnyugszik. Szerinte ennek az a nagy előnye, hogy nem marad egész nap a szájában, bár tény, a cumi használata talán jobban kontrollálható.
Le tud róla szokni?
Tudnunk kell, hogy minél tovább cumizik a gyerek, annál nehezebben válik majd meg tőle. A cumizás rossz irányba befolyásolja a fognövekedést, később fogszabályozásra lehet szükség, és a fogak állapotát is ronthatja, tehát minél előbb meg kell válni tőle.
A leszokásban segíthetünk a kicsinek, ha például tudatosan adjuk oda és vesszük el tőle a kedvenc tárgyát, amennyiben azt látjuk: igazából nincs is rá szüksége. Segíthet az is, ha vele együtt megjelölünk egy dátumot a naptárban, például szülinap, karácsony stb., amikor búcsút int a cuminak.
Vannak gyerekek, akik azonban még 4 éves korukban sem engedik el a megnyugtató tárgyak használatát. És bár a szakemberek szerint, ha más eltérés nincs a fejlődésben ( mozgások, beszéd, szobatisztaság, szocializáció) a késői cumihasználatot nem lehet kórosnak tartani, mégis: elvárás, hogy 2 éves korától már ne cumizzon a gyerek. Különböző trükkökkel előbb-utóbb búcsút inthetünk a cuminak, de elképzelhető, hogy nehezen megy majd, akár csak nagy hisztik árán.
A legjobb megoldás, ha már a kezdetek kezdetén kontrolláljuk a cumihasználatot, és nem mi szoktatjuk rá pár perc csend érdekében.