Pár hónapon belül a közeli ismeretségi körünkben két gyermekről is kiderült, hogy cukorbeteg. Mindketten súlyos állapotban voltak, mire kórházba kerültek.
A népesség körében egyre nagyobb méreteket öltő cukorbetegséget a tartósan magas vércukorszint problémája okozza, amely kezeletlenül igen súlyos következményekkel jár.
Miről is van szó?
Az 1-es típusú cukorbetegség a leggyakoribb anyagcsere-megbetegedés gyermekeknél és kamaszoknál. Az immunrendszer ebben az esetben ismeretlen okból a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei ellen fordul, amelyek fokozatosan elpusztulnak, így a hasnyálmirigy túl kevés inzulint termel.
Segítségül összeszedtük a betegségre utaló jeleket.
Szomjúság és gyakori pisilés
Az egyik leggyakrabban észlelhető intő jel a megváltozott folyadékfogyasztási szokásokhoz kapcsolódik. Ha azt érzékeljük, hogy gyermekünk szinte az egyik napról a másikra sokkal többet iszik, mint előtte, ennek következtében pedig folyton pisilni jár, gyanús lehet, hogy valamilyen probléma áll a háttérben. A megnövekedett folyadékfogyasztás annak köszönhető, hogy a sejtek nem tudják feldolgozni a szervezetbe került cukrot, így ez a kiválasztószervekre marad, és ilyen módon távozik a testből.
Fáradtság, bágyadtság
Mivel a sejtek képtelenek energiához jutni a bevitt cukorból, gyerkőcünk fáradékony és szinte állandóan kimerült lesz. Ez különösen akkor feltűnő egy szülő számára, ha előtte örökmozgó, mindig jókedvű gyermekének épp semmi oka sincsen rá, hogy elnyűtt legyen (nem játszott a szabadban, nem sportolt, nem volt suliban, oviban aznap), mégis erőtlen.
Fogyás
Ha gyerkőcünk hirtelen, nagymértékben fogyni kezd, az amúgy is intő jel, azonban bágyadtsággal és szomjúsággal kombinálva könnyen lehetséges, hogy cukorbetegség áll a háttérben. Ez akkor különösen feltűnő, ha közben kitűnő étvágya megmaradt, és továbbra is jóízűen fogyasztja el az elé tett ételt, vagy még többet is eszik a megszokottnál.
Sokszor nem derül ki időben
A cukorbetegségre utaló jeleket sajnos sokan nem veszik észre gyermekükön, vagy ha sejtik is, hogy valamilyen egészségügyi probléma áll a háttérben, nem vércukorszint vagy vizeletcukor ellenőrzést végeztetnek, hanem hosszabb lefolyású laborvizsgálatokat. Azonban az eredményekig eltelt időben a gyermek állapota súlyosabbra fordulhat, a hányás, hasfájás, aluszékonyság és az energiahiány pedig már válságos állapotra utal. Ezért, míg a jelek külön-külön sok más indokra is vezethetőek, együttes fennállásukra kiemelten oda kell figyelnünk, és nem szabad késlekedni az egyértelmű eredményt szolgáltató vizsgálattal.
Csecsemőknél még nehezebb felfigyelni a cukorbetegség előfutáraira, pedig esetükben még gyorsabban juthatunk el a kezdeti problémáktól a válságosan súlyos állapotig. Figyeljük a gyakoribb pelenkacserét, a túlcsorduló pelenkát, az anyatejfogyasztás gyorsan növekvő mértékét és a szokatlan aluszékonyságot is.
Egyre több gyermek cukorbeteg
A Semmelweis Egyetem közleménye alapján ma Magyarországon évente 250-300 gyermeket diagnosztizálnak 1-es típusú cukorbetegséggel, s az esetek száma az elmúlt 30 évben megháromszorozódott. Különösen aggasztó, hogy a betegség előfordulása a hat év alattiak körében kiugróan magas arányban nő.
Forrás: Webbeteg, Active Beauty
Légy te is HelloBaby! magazin előfizető!
A témához kapcsolódóan ajánljuk még: