A jövő évtől ismét változásokra lehet számítani a családi otthonteremtési kedvezményben (CSOK), vagyis a legfőbb állami családtámogatási rendszerben. A nem hivatalosan „városi” CSOK-ként emlegetett támogatást jövőre kivezetik, míg a falusi, azaz a kistelepüléseken elérhető CSOK megmarad, de nem a jelenlegi formában.
Szerző: Szabó Nikolett
A Családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) olyan, Magyarország Kormánya által nyújtott támogatás, ami új lakás vásárlásához vagy építéséhez, valamint használt lakás vásárlásához vagy bővítéséhez igényelhető és – amennyiben a vállalt feltételek teljesülnek – vissza nem térítendő. Az új lakások építéséhez, vásárlásához igényelhető lakáscélú támogatásról a 16/2016. (II.10.) Kormányrendelet, míg a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez igényelhető családi otthonteremtési kedvezményről a 17/2016. (II.10.) Kormányrendelet rendelkezik.
A hivatalos tájékoztatás szerint 2024. január 1-jétől az 5000 főnél nagyobb települések, tehát a városi CSOK esetében új támogatási rendszert dolgoz ki a kormány. A falusi CSOK szabályai változatlanok maradnak, ugyanakkor annak keretösszegét 50%-kal megnövelik.
Ezek az új összegek a falusi CSOK-nál
A falusi CSOK-ot továbbra is igénybe lehet venni új lakás, ház vásárlására vagy építésére, továbbá meglévő lakások felújítására, bővítésére. Emellett megmarad az áfakedvezmény lehetősége is, 5 millió forintos összegig.
Meglévő lakás korszerűsítésénél a támogatási összeg egy gyermek esetén 300 ezerről 500 ezer forintra, két gyermeknél 1,3 millióról 2 millióra, három gyermeknél 5 millióról 7,5 millió forintra emelkedik.
A falusi CSOK sem vehető fel akárhol!
A falusi CSOK ingatlanok vásárlásához, korszerűsítéséhez kizárólag a támogatott településeken, vagyis az úgynevezett preferált településeken használható fel – közel 2500 ilyen van –, illetve bizonyos külterületeken. Ugyanakkor fontos megkötés, hogy korszerűsítésre csak a támogatás összegének felét lehet igényelni. Ez azt jelenti, hogy családi ház építésére három gyermek után 15 millió forint igényelhető, de egy már kész ház korszerűsítésére csak 7,5 millió forintot lehet felvenni.
Az új építésű lakások vásárlásához járó 5%-os áfa visszaigénylésére pedig továbbra is mód lesz. Sőt, a CSOK-kal vásárolt lakások továbbra is mentesek a vagyonszerzési illeték alól – ami egyébként az ingatlan vételárának 4%-a.
Mi mekkora? Mi számít újnak, mi réginek?
Továbbra is figyelembe kell venni a lakások és házak alapterületét: nem mindegy, hogy mekkora a leendő otthon. Lakásoknál a hasznos alapterületnek egy gyermek esetén el kell érnie a 40 négyzetmétert, két gyermek esetén az
50 négyzetmétert, három vagy több gyermek esetén a 60 négyzetmétert. Az újonnan vásárolt vagy épített családi ház hasznos alapterületének egy gyermek esetén el kell érnie a 70 négyzetmétert, két gyermek esetén a 80 négyzetmétert, három vagy több gyermek esetén a 90 négyzetmétert.
Építés, bővítés, korszerűsítés
A fenti három fogalom között a CSOK felvételekor is különbségeket tesz a konstrukció. Az építés fogalma viszonylag egyszerű: teljesen új ház építését jelenti, az alapoktól.
Ekkor lép érvénybe az 50%-os szabály, vagyis a teljes összegnek csak fele vehető fel. Akkor sem kapjuk meg a teljes összeget, hanem csak az 50%-ot, ha meglévő ingatlan bővítésére és/vagy korszerűsítésére szeretnénk költeni. Amint a megfogalmazás módja is jelzi, a korszerűsítés nem rá- vagy hozzáépítést jelent, hanem a meglévő állag javítását kell érteni alatta, ilyen lehet például a nyílászárók cseréje vagy festése.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.