Családdá válni a legnagyobb csoda az életben – ám ez a mai társadalomban teljesen más kihívásokat tartogat, mint szüleink, nagyszüleink idején. A generációk különélése, a megváltozott szerepek és feladatok új megközelítést igényelnek.
Szerző: Kiss Olga dúla, szülésfelkészítő, életvezetési-önismereti tanácsadó
Hogyan lehet összehangolni a mai társadalomban a régi értékeket és az új szerepeket? Hogyan lehet jól készülni a családdá válásra? Az új szerepkör tele van csodákkal. De lesznek hullámvölgyek is, amelyek megoldása nem könnyű, akkor sem, ha megértő társak állnak egymás mellett. A kulcsszó: a felkészülés.
Hangolódjuk rá, hangolódjunk össze!
Elengedhetetlen a testi és lelki ráhangolódás, melynek során a leendő édesanya és édesapa készül arra, hogy a Te és Én kettősét felváltsa a Mi fogalma. Ez talán meglepőnek tűnik, de gondoljunk csak bele, mennyi mindenre kellett már felkészülnünk: iskolai dolgozatok, állásinterjú, verseny és más megmérettetések. Ha valamit nem ismerünk, igyekszünk a legtöbb információt beszerezni róla, hogy amikor élesben kell cselekednünk, jól tudjunk teljesíteni.
Csakhogy míg a különböző életszakaszokba való átlépésnek régen hagyománya volt és a közösség tagjai átkísérték egymást az életciklusokba, ma már ez az átadási vonal többnyire hiányzik. De azért nem lehetetlen átültetni a 21. század gyakorlatába.
Hiszen a várandósság alatt a kisbaba az édesanyja szervezetéből kapja mindazt, amire a fejlődéshez szüksége van. Ha a várandós nő elegendő tartalékkal rendelkezik, akkor a fejlődő élet minden létfontosságú dologhoz hozzájut, az anya szervezete pedig nem merül ki, nem alakul ki hiánybetegség.
A következő lépcsőfok a várandósság kilenc hónapjának együttes megélése: ezt az időszakot is örömteli várakozássá varázsolhatjuk közös programokkal. A leendő szülők beszerezhetnek olyan könyveket, amelyeket együtt forgatva láthatják babájuk fejlődését. Járhatnak kéz a kézben ultrahangvizsgálatra, annál is inkább, mert felejthetetlen élmény lesz együtt meghallaniuk gyermekük szívverését. Lehet közösen vásárolni, lehet közösen berendezni a gyermekszobát.
Új életszakasz, új ritmus
Amikor gyermekkel bővül a család, az a legnagyobb öröm, mégis tartogat olyan meglepetéseket, amelyekre talán nem is gondolunk. Ezért már a gyermek érkezése előtt érdemes beszélgetni a leendő szerepekről, a családdal való kapcsolódásról és a közös feladatokról is.
A nagyszülőket szintén érdemes bevonni: elmondhatjuk, mennyire örülünk, hogy vannak, kifejthetjük, miféle elképzeléseink vannak arról, milyen és mennyi segítséget, együttlétet szeretnénk velük. A szülés utáni első időszak a saját életritmus kialakításáról szól. Fontos tudni és tisztázni, hogyan változik az időbeosztás, amikor mindkét fél fáradt, kimerült. Az új szerepekkel való azonosulás jól működik, ha a pár tagjai továbbra is megbeszélik egymással, milyen nevelési elveket követnének.
A párkapcsolatot se hanyagoljuk!
Ha már a gyermek születése előtt két olyan ember kapcsolódik, akik ismerik önmagukat, akik tisztában vannak a képességeikkel, erre az új élethelyzetre is könnyebben találnak megoldást. Akik rendelkeznek megfelelő kommunikációs és konfliktuskezelési módszerekkel, azok ugyancsak nagyobb eséllyel találnak megoldást minden problémára.
A kisbaba születésével a női-férfi szerepek egy időre háttérbe szorulnak, ami természetes dolog az első hónapokban. Mégis érdemes tudatosan figyelni a párkapcsolat ápolására. Egy dicséret, szerelmes üzenet csodákra képes, áramlásban tartja az egymás iránti érdeklődést.
Ha kéznél vannak nagyszülők, akik örömmel ugranak, ha unokázni kell, akkor persze könnyebb megoldani egy kettesben eltöltött sétát, kávézást, randevút. Amennyiben a pár magára van utalva, közös ötleteléssel kell kitalálniuk, hogyan maradjon meg mindennapjaikban az énidő.
Az esti altatás után – bár a pihenés, az alvás vonzereje nagy –, otthon is el lehet költeni kettesben egy gyertyafényes vacsorát. A hangsúly az együttléten legyen. Egy szépen terített asztal, egy gyertya, egy szál virág ünnepivé változtatja a napi rutinnak számító étkezést. Legyen a szabály az, hogy nem a napi munkáról, a babáról, az elintézendőkről beszélgetünk: udvaroljunk, nevessünk, viselkedjünk úgy, akár egy randevún! Ez az idő csak a párunké és a miénk legyen.
Családdá válni életünk egyik legnagyobb, legfontosabb kalandja lehet – tegyük széppé is!
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról