Nehéz döntés, hogy milyen hamar engedd a gyereket állandó közösségbe és kapjon az otthon melege és a játszótér mellett új impulzusokat. Összeszedtünk néhány felmerülő érvet és ellenérvet a bölcsődébe menés ellen és mellett. Ezek ugyan végleges választ nem adnak arra a kérdésre, hogy mikortól járjon a gyerek a bölcsődébe, de segíthetnek azt végigondolni, mérlegelni és meghozni a ti családotok számára legjobb döntést.
Érvek
– Egy két év körüli gyermeknek szüksége van a szülein és az otthon melege mellett más külső hatásokra is. Ezek beszerzésére éppen alkalmas a bölcsőde.
– A közösségi létezés a szocializációs folyamatokat, a társadalmi szabályok megtanulását is elősegíti.
– Az új környezetben több kórokozóval is fog találkozni, ami nem feltétlenül jelent rosszat. Ezek hatására, bár a kezdeti időszakban többször lesz beteg a gyerek, hamar meg fog erősödni az immunrendszere.
– Neked is több időd lesz magadra, ha bölcsődébe jár a gyerek. És lássuk be, az első két év után ez időnként nagyon jól tud esni.

Ellenérvek
– Az új napirend, amit a bölcsőde jelent, el fog térni attól, amihez eddig hozzászokott a gyerek. Ez az új időbeosztás elsőre befolyásolhatja az alvási szokásait, az étkezését, a hangulatát.
– Nehéz lehet a gyermek számára az anyától való elszakadás korai élménye. Az első három évben az anya jelenti a gyermek számára a biztonságot, társaságot, játékot. A túl korai elszakadás így inkább bizonytalanságot jelent az életében, mint előre lépést.
– Az első időszakban többször lesz beteg a gyerek, és ezeket a betegségeket otthon is szét fogja szórni.
– A legújabb kutatások szerint azok az egy év alatti gyermekek, akik napi négy órát vagy annál többet töltöttek anyai gondoskodás nélkül, agresszívabbá váltak. A kutatások alapján az első időszakban mindenképpen érdemes otthon maradni a gyermekkel.
Forrás: eduline.hu