Kisbabát vállalni természetes és egyértelmű dolog – gondolhatnánk. De valóban az a társadalmi elvárásokat figyelembe véve, biológiailag, pszichológiailag? Nézőpont kérdése! Ez komplex folyamat, lehet gyors és magabiztos, lehet fizikailag könnyű, de érzelmileg terhelt, vagy épp fordítva. És ha furcsán hangzik is: a résztvevők száma sem feltétlenül kiszámítható.
Szerző:Dobiné Olasz-Papp Nóra anya-magzat kapcsolatanalitikus, dúla
Családmodelltől függetlenül egy állapotos nőnek rengeteg elvárással és/vagy ítélkezéssel kell megküzdenie. Túl fiatal vagy túl idős, karrierista vagy ősanya, házas vagy „csak” élettársi kapcsolatban él, miért nincs több gyereke, miért nincs kevesebb, na és mindegyik egy apától van? Várandósságának mikéntje senkire sincs ráírva, és nem is tartozik másokra. Mégis, sokszor nehéz érzelmi terhet cipel a kismama, különböző megbélyegzésektől tartva.
Van, aki számára ez nem választható, élethelyzetként hozza így a sors, mert például elvesztette a társát, és van, aki felelős, átgondolt, minden szempontból megfontolt döntés alapján vág bele az anyává válásba, mert a gyermek utáni vágy régóta elementáris erővel dübörög benne.
Babavállalás-gyászreakció
Nagyon furán mutat egymás mellett ez a két szó, hisz elméletileg két egymással teljesen ellentétes érzelmi töltetet fejez ki. Ám előfordulhat, hogy a baba érkezésének örömét cserbenhagyás, válás, szakítás, haláleset árnyékolja be.
Amikor igent mondunk egy élet megfoganására, kibontakozására, egyébként is bekúszhatnak félelmek, aggodalmak, és csak bízhatunk abban, hogy minden rendben lesz. Garancia – sajnos – semmire nincs. Mégis lehet nagyobb a hitünk és a bizalmunk, mint a félelmünk.
Fontos ezeket az érzelmeket szabadon megélni, ez a magzat számára is jobb! Pszichológus, anya-magzat kapcsolatanalízis, a kismamatársak tapasztalata sokat segíthet a talpraállásban és a nem így tervezett, új életformára való berendezkedésben.
Rugalmasságot igénylő megbeszélés kérdése, hogy a későbbiekben a leendő apa a szétválás ellenére mennyire lesz részese a kisbaba életének. Nyitottság esetén mediáció is segíthet ennek eldöntésében. Sok párkapcsolatot megrenget, ha hosszú időszak telik el kisbabára várva. A veszteségek (vetélés, halva születés, méhen kívüli terhesség), a sikertelen beültetések próbára tehetik a szövetséget férfi és nő között. Ilyenkor szintén érdemes pszichológus, mentálhigiénés segítő támogatását kérni.
Ha ketyeg a biológiai óra
Érezheti úgy a nő – pláne, ha még ijesztgetik is vele 30 éves kora fölött –, hogy kifut az időből, s ha valóban anyává akar válni, döntsön, keressen társat, tegyen valamit, mert aztán egy életre bezárul a kapu. Ha valakiben teljes az elkötelezettség, és alapos megfontolás után úgy látja, hogy érzelmileg, pszichikailag, anyagilag is készen áll, érdemes megkeresnie a számára járható utat.
Mesterséges megtermékenyítés, spermadonor, örökbefogadás – minden lehetőséget érdemes átgondolni. Magyarországon a 2021-es törvénymódosítás óta az egyedülálló szülő alkalmasságának megítéléséhez miniszteri jóváhagyás szükséges, és csak olyan babát fogadhat örökbe, akit egyetlen házaspár sem szeretett volna.
Oké leszek így is?
Persze! „Ér” társ nélkül is életet adni, erőt érezni ahhoz, hogy anyai ösztöneink kibontakozhassanak és útjára indítsanak egy lelket a Földön. Egy ideális világban a nők megbélyegzés nélkül dönthetnének arról, szeretnének-e egyáltalán gyermeket, és ha igen, mikor, kivel és hogyan.
De anyává válni sosem egyszerű; jó, ha van támogatás a mindennapokban érzelmileg és fizikailag is. Hasznos lehet segítséget igénybe venni pszichológus és/vagy társközösségek révén. Aki online térben kapcsolódna hasonló úton járókkal, felkeresheti például az Egyedülálló Anyák Választás Alapján és az Egyszülős családok nevű csoportot, oldalakat.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.