Krisztina eredetileg egy évre érkezett Tajvanra nyelvtanárként, a csodálatos hely azonban annyira elvarázsolta, hogy végül itt kezdték el férjével a családalapítást is. Két gyermekük született.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra újságíró
Krisztina a Veszprémi Egyetemen végzett angolnyelvtanárként, de alig 2 hónapot dolgozott egy nyelviskolában, amikor úgy érezte: világot szeretne látni. Jelentkezett a Malévhoz, ahol éppen akkor indult légiutaskísérő-képzés.
Az egyik repülőúton összebarátkozott az egyik utassal, aki Tajvanon tanított, és sok szépet mesélt az országról. Krisztina egyéves fizetés nélküli szabadságot vett ki, és egy barátnőjével Tajvanra utazott, ahol angolnyelv tanárként helyezkedett el. Ott ismerte meg a későbbi férjét, aki kanadai származású. A gyönyörű országba mindketten beleszerettek, így az egy év letelte után sem vágyódtak haza.
Várandósság a Nyúl évében
A vágyott baba hamar megfogant. Krisztina első várandóssága ijesztő volt, de elsősorban azért, mert nem sok külföldi élt a környéken, és még kevesebb, aki ott szült. Az ellátásban részt vevő nővérek pedig egyáltalán nem beszéltek angolul. Az orvosok szerencsére igen, bár erős akcentussal, de jól – így Krisztina végül is biztonságban érezhette magát.
Az ország egészségügyi rendszere kiemelkedő színvonalú. Egy, a mi tajkártyánkhoz hasonló egészségbiztosítási kártya bemutatásával a kismama választhatott magán- és állami egészségügy közül. Krisztina egy szimpatikus orvos mellett döntött, és a várandóssága alatt végig hozzá járt (védőnői hálózat nincs Tajvanon). A kártya bemutatása mellett minimális díj befizetése volt szükséges vizsgálatonként, melyekre havonta került sor.
A tajvaniak körében a Sárkány éve számít a legszerencsésebbnek, másodikként pedig a Kígyó éve, így ezekben mindig rengeteg gyermek születik. Krisztina a Nyúl évében szült, amikor nagyon kevés várandósság és szülés volt, így sosem kellett várakoznia a vizsgálatokra.
Szülés: csak természetesen!
Tajvanon kiemelkedően magas azok száma, akik császármetszést kérnek. Igen, itt kérni is lehet, nem feltétlenül szükséges hozzá alapos orvosi indok. A helyi nők a várandósságuk utolsó napjáig dolgoznak, és a kicsi 5 hetes korában már visszaállnak a munkába. Fontos tényező a császármetszések arányának megértéséhez az is, hogy a Tajvanon élők a Hold-kalendáriumot követik, és ennek alapján az anyák szeretik meghatározni, mikor, melyik szerencsés dátumra essen a gyermekük születése. Krisztina természetes szülést szeretett volna, amivel meglepetést is okozott a kórházi dolgozók körében.
A szülés napjáig dolgozott, aznap délelőtt még angol dalocskát tanított az óvodában, amikor úgy érezte, mintha egyre gyakrabban jönnének az összehúzódások.
A szülés teljesen pozitív élményként maradt meg Krisztinában, a rózsaszín szülőszoba, a gyönyörű fotók, a nyugodt környezet segítették az ellazulásban. Kétágyas szobába került, míg évekkel később, a második szülésekor négyágyasba, így akkor egy magánszobába kérte át magát, ami nem volt drága. Itt alhatott velük a férje, és a nagyobb testvér is meglátogathatta őket. A szobában olyan luxuskörülmények voltak, mint egy drága szállodában; reggel hozták az újságot, minden elegáns és kényelmes volt. A kórházakban mindenhol lehet választani, hogy az anyukával legyen a baba, vagy csak az etetésekre hozzák ki. A szülés után a nők jellemzően egy speciális derékövet használnak, amely segít, hogy minél hamarabb visszarendeződjön a has. Krisztina is kipróbálta ezt, és ámulva látta, hogy szinte azonnal úgy nézett ki, mint a várandósság előtt.
Szigorú gyermekágyi szabályok
A szülés utáni első hónapot úgy hívják, hogy 做月子 (fonetikusan: zuo yuezi), és ez a szülést követő hónap szokásait jelöli. Ez alatt az időszak alatt pontos szabályok vonatkoznak az újdonsült édesanyákra. Nem szabad például hajat mosniuk, nem szabad járkálniuk, nem szabad hideget inniuk, hidegben lenniük, nem szabad kimenniük, vagy ha muszáj, akkor melegen fel kell öltözniük, sok hallevest kell fogyasztaniuk. Vizet mérsékelten ihatnak, és csak langyosan. Különleges diéta alapján étkeznek, az ételeikbe kínai gyógynövényeket is tesznek. A diéta célja, hogy a szülés alatt elveszített fontos anyagokat pótolják a szervezetben. Krisztina nem mindent tartott be ezekből a szabályokból, de ezt a diétát, melyet több helyről is meg lehet rendelni napi étkezésekre lebontva, kipróbálta. Az összetevőket, az egyes ételeket addig nem ismerte, de gusztusosan néztek ki, finomak és táplálóak voltak.
A szabályok megszegése miatt Krisztinának volt érdekes tapasztalata is: amikor a kisebbik gyermeke pár hetes volt, és a nagyobbikat kikísérte az iskolabuszhoz, a házban lakó öreg nénik azonnal ott termettek, rátettek egy kardigánt és visszakísérték a házba.
A szoptatást nem igazán támogatják, mindenhol tápszerreklámok láthatók. Krisztina sem kapott segítséget, nem is ment neki könnyen a mellből táplálás, de sok próbálkozással végül belejöttek, így a gyermekei anyatejet kaphattak.
A gyermekek első évei
Tajvanon nincs védőnő, viszont a gyermek is jogosult az egészségügyi ellátásra. A kérdésekkel, problémákkal a választott gyermekorvoshoz lehet fordulni, de szükség esetén más gyermekorvos is ellátja a kicsit. A vizsgálatokért minimális összeget kell fizetni, de ez a felírt gyógyszert is fedezi, amit rögtön a vizsgálat után, egy másik ablakon adnak ki. Mivel Krisztinának a testvére is kint él, és neki helyi felesége van hasonló korú kisgyerekkel, Krisztina nem érezte a védőnői támogatás hiányát. A sógornőjétől kapott tanácsokkal, és az ő családi, baráti körében tapasztaltak alapján könnyen boldogult. Mindig pozitív fogadtatásra talált Tajvanon a gyermekeivel kapcsolatban is.
Tajvanon ugyanakkor nincs nyugdíj, a nagyszülők a babákra vigyázással veszik ki a részüket a családi munkamegosztásból. Jellemzően a fiúgyermekük családja lakik velük. Mivel Tajvanon nagyon meleg van, reggel és este telnek meg a parkok. Bölcsi nincs, az óvodát 3 éves korban kezdik a gyermekek. Van állami ovi, de aki teheti, magánóvodába íratja a csemetéjét, ahol a kicsik mindent angolul tanulnak, ezenkívül külön kínaióra is van. Iskolába 6 éves kortól járnak, ekkor már jellemzően az állami, körzetes suliba, mert a kínai nyelv annyira nehéz, hogy sok évig tart, amíg az írást-olvasást elsajátítja a gyermek. Krisztináék a második gyermekük megszületése után 1 évet Kanadában éltek, de miután a kicsik visszavágytak Tajvanra, visszatértek oda. Két gyermekük elsős, illetve ötödikes volt, amikor hazaköltöztek Magyarországra, hogy az itt élő nagyszülőket és az országot megismerhessék, és alaposan megtanulhassák a magyar nyelvet is. A gyermekek könnyen beilleszkedtek a magyar iskolarendszerbe, nagyon örülnek annak, hogy nem kell reggeltől estig az iskolában lenniük, mint Tajvanon, és a házi feladat is kevesebb. A kint töltött évek azonban mindannyiukban mély nyomot hagytak, szép időszakként emlékeznek vissza rájuk.
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP