Ha egy nő gyermekre vágyik, jól teszi, ha tudatosan készül a várandósságra, ha megismeri testének működését, és tisztában van azzal, mikor foganhat meg legnagyobb eséllyel a kisbabája. Ebben segítségére lehet az ovulációs (peteérési) teszt is.
Szerző: Geszti Anna újságíró
A fogantatás létrejöttének alapvető feltétele az érett petesejt és a spermium találkozása, ami akkor történhet meg, ha az agyalapi mirigy által termelt úgynevezett luteinizáló (LH) nemi hormon beindítja a peteérést, majd a petefészekből kiszabadul egy érett petesejt, és a petevezetőben várja a megtermékenyítést. Ez a folyamat az ovuláció, és időpontjának az ismerete azért fontos, mert a kiszabadult petesejt 24 órán át életképes, csak ekkor termékenyíthető meg.
Az a nő, aki tisztában van ezzel, és ehhez igazítja a szeretkezés idejét, az adott ciklusban nagyobb eséllyel esik teherbe.
Egyszerűen, gyorsan, megbízhatóan
Mivel az LH a véráramból jut el a szervezet többi részébe, nemcsak a vérből, hanem az ovulációs teszt segítségével a vizeletből is egyszerűen, gyorsan és megbízhatóan kimutatható. Ez a laikusok által is könnyen használható eljárás különösen azoknak ajánlott, akiknél a peteérés várható ideje naptármódszerrel nem meghatározható, mert rendszertelen a havi ciklusuk.
A luteinizáló hormon szintje az ovuláció közeledtével fokozatosan emelkedik, és peteéréskor éri el a csúcsát, ami 50 mlU/ml (nemzetközi egység/milliliter) vagy ezt meghaladó érték. Ezért minden ovulációs teszt az LH koncentrációjának mérésén alapul.
A teszt használata
Átlagos, 28 napos ciklus esetén a 12–14. napon, rendszertelen ciklusnál az utolsó ciklus első vérzése utáni 14. naptól érdemes elkezdeni a tesztelést, amelyet mindennap nagyjából azonos időpontban, lehetőleg déltájban vagy kora délután ajánlott elvégezni, és soha nem a reggeli első vizelettel. Fontos, hogy tesztelés előtt 2 órával lehetőleg ne igyunk és ne menjünk vécére. Egyes teszttípusoknál a vizeletbe kell mártani a tesztcsíkot, másoknál a kazettás részre kell csepegtetni a vizeletet, de a mérés minden esetben csak akkor lesz megbízható, ha pontosan követjük a használati utasításban leírtakat. A teszteken a kontrollcsík mellett egy második csík mutatja az eredményt. A pozitív eredmény többnyire hamar megszületik, a biztosan negatív eredmény általában csak 10 perc után mutatható ki. Ha a második csík ugyanolyan vagy sötétebb, mint a kontrollcsík, akkor az eredmény pozitív, ami azt jelenti, hogy 12–72 órán belül kiszabadul az első megtermékenyítésre váró érett petesejt.
Ha a második csík világosabb a kontrollcsíknál, akkor az eredmény negatív, vagyis a szervezet LH-szintje nem éri el az ovulációs teszt érzékenységi szintjét. Ebben az esetben másnap ismét el kell végezni a tesztet. Kaphatók digitális tesztek is, amelyeken kijelző mutatja az LH szintjét. Ezek előnye, hogy egyszerűbb a használatuk, és sokszor az eredmény is egyértelműbb, mert nem kell összehasonlítani a csíkok színét és intenzitását.
Gyakori problémák
Amennyiben biztosan az utasításnak megfelelően használtuk a tesztet, és egyik esetben sem mutatott pozitív eredményt, az azt jelenti, hogy elmaradt a luteinizáló hormon tetőzése, vagyis a peteérés. Ez több hónapon keresztül is megtörténhet. Akár többszörös pozitív eredmény, akár annak elmaradása tapasztalható, érdemes nőgyógyászhoz fordulni.
Praktikus tanácsok
- A teszt kellékeinek és a vizeletmintának szobahőmérsékletűnek (15–30 °C-osnak) kell lennie.
- Felbontás után egy órán belül ajánlott elvégezni a tesztet.
- A tesztpálcát legalább 10-15 másodpercig kell a vizeletben tartani, és a maximumot jelző vonalnál (MAX) nem szabad mélyebbre meríteni.
- Az eredmény megjelenéséig (5–10 perc) a tesztpálcát tiszta, száraz, nem nedvszívó felületre kell helyezni. A tesztcsíkokat 10 perc eltelte után már nem érdemes értelmezni.
Nem árt tudni
- A peteérés ideje teljesen egyénfüggő, vagyis tévhit az, hogy mindenképpen a ciklus 14. napján kell bekövetkeznie.
- Az ovulációs teszt használatával is időbe telhet, mire megfogan a baba.
- A statisztikák szerint a tesztelés mellett 20-30%-os a terhesség esélye, ezért a jövendőbeli kismamáknak sok türelemre lehet szükségük.
- Ovulációs teszt minden gyógyszertárban és drogériában kapható többféle kivitelben, minőségben és árfekvésben, így mindenki kiválaszthatja a számára legmegfelelőbbet.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.