Annyira akarják, mégsem jön össze. Minden lelet tökéletes, még sincs fogamzás. Mi lehet az oka? A párnak min kellene változtatnia? Soltész Krisztina pszichológust kérdeztük, akinek szakterülete az ismeretlen eredetű meddőség.
Szakértő: Soltész Krisztina pszichológus
Nem csak fizikai akadályok állhatnak a baba útjában
A nő saját maga gátolja, hogy teherbe essen? Hogyan lehetséges ez, miközben ezek a nők mindent megtennének, hogy anyák lehessenek?
A lelki problémák nagy része tudattalan! Tudatos szinten ezek a nők tényleg szeretnének teherbe esni, ám a bennük lévő szorongás megakadályozza ezt.
Családtervezés könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.
Mik lehetnek ezek a tudattalan gátak?
Például az, ha a nőben a saját anyja miatt kialakult egy olyan anyakép vagy anyaszerep, amivel ő maga nem tud azonosulni.
A párkapcsolati problémák is akadályozhatják a fogamzást?
Természetesen, például ha a nő vagy a férfi gyerekszerepben van jelen a kapcsolatban, így – tudattalanul– hárítják a felelősséget, ami egy babával jár. Nagyon gyakori oka lehet a baba késlekedésének, ha a nő nem etikus ok miatt akar szülni, például azért, hogy így „fogja meg” a férfit.
Mennyi idő után érdemes pszichológushoz fordulni?
Harminc év alatt 1,5-2 évnyi próbálkozás után, harmincöt év felett akár már 1 év után érdemes nőgyógyászhoz menni.
Ha a kivizsgálások során nem találnak semmit, következhet a pszichológus. Gyakran találkozom olyan nőkkel, akik még „csak” pár hónapja próbálkoznak, ám máris megbélyegzettnek érzik magukat, pláne, ha még az orvos sem mondja meg, mi a bajuk. Ettől aztán beindul az ördögi kör: a magasfokú szorongás, miatt végül tényleg nem jön össze a baba.
Miben tud segíteni a pszichoterápia, és mekkora a sikerarány?
A terápia segíthet, hogy a tudattalan gát felszínre kerüljön. Amikor a nő rádöbben, hogy lelki akadályai vannak a teherbe esésnek, azzal már a „gyógyulás” útjára lépett. A terápiák néha hosszú ideig is eltarthatnak, de a kemény munka gyakran meghozza a gyümölcsét: a pácienseim közül sokan már gyakorló anyukák.
Ajánljuk még a témában: