Amióta létezik lombikbébi-program, azóta alkalmazzák az embriófagyasztás technikáját – azért, hogy a megmaradt, nem beültetett, de életképes embriók se vesszenek kárba.
Szakértő: Dr. Vereczkey Attila meddőségi és endoszkópos specialista, dr. Egri Zsuzsa ügyvéd
Hogyan zajlik a megtermékenyítés?
A lombikkezelés első lépéseként ugyanis hormonálisan stimulálják a petefészkeket, hogy minél több petesejtet termeljenek. Ezeket azután leszívják, és megtermékenyítik őket a hímivarsejtekkel. Mivel a stimuláció miatt sok, akár 15 petesejt is keletkezhet, több embrió jöhet létre, mint amennyit beültetnek.
A megmaradó életképes embriók lefagyasztásáról vagy megsemmisítéséről a szülőknek kell dönteni. Dr. Vereczkey Attila meddőségi és endoszkópos specialista szerint szinte minden pár kéri az embriófagyasztást, hiszen ez jelentősen megnöveli a lombikprogram eredményességének esélyét.
Az embriófagyasztás meddőségi szempontból nagyon jó módszer – egyrészt azért, mert nem biztos, hogy a friss embrió beültetéséből létrejön a terhesség. Ilyenkor a következő próbálkozásnál nem kell újra gyógyszerekkel stimulálni a petefészket, nem kell újra terhelni az anyukát a petesejt-leszívással sem, hanem csak felolvasztjuk az embriókat, és felhelyezzük őket.
– magyarázza a főorvos.
Élet-halál kérdés
Bár az embriófagyasztás óriási tudományos áttörés, és jelentősen növeli a meddő párok gyermekvállalási esélyeit, egyúttal komoly dilemma elé is állítja őket. Nekik kell ugyanis dönteniük – és írásban nyilatkozniuk – arról, hogy mi legyen a be nem ültetett embriók sorsa.
– Amikor az embriók létrejönnek, az embriológus javaslatot tesz arra, hogy melyeket érdemes lefagyasztani. Ugyanakkor ez csak egy szakmai ajánlás, a pár dönt arról, hogy kéri-e a fagyasztást vagy sem– ahogy arról is, hogy hány embriót fagyasszanak le és hányat semmisítsenek meg – mondja dr. Egri Zsuzsa ügyvéd. Ez nem könnyű döntés, hiszen a pároknak saját leendő gyermekeik sorsáról kell határozniuk.
Dönteni kell….
A párok általában kevésbé gondolják át a fagyasztás hosszú távú következményeit: hogy később, évek múlva talán meg kell válniuk a leendő gyermekeiktől. Az embriófagyasztás ugyanis nem örökre szól: 5 év után újra nyilatkozni kell a szülőknek, hogy újabb 5 évvel meghosszabbítják-e a fagyasztott embrióik tárolását. 10 év után pedig a törvény szerint a tároló intézmények dönthetnek a sorsukról.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.